Bublinková folie může zachránit život. Všichni by se jí měli postupně vybavit, neztratí se ani v každodenním životě

Bublinková fólie je nepostradatelnou pomůckou pro prakticky jakoukoli přepravu předmětů. Bublinky tvoří bezpečnou bariéru mezi věcí a jejím okolím, což může mít i nezvyklé využití.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Existují způsoby použití bublinkové fólie, na které se běžně nemyslí. Jak se totiž ukazuje, tato běžně dostupná pomůcka dovede také zachránit životy. V roce 2009 se skupina norských záchranářů rozhodla možnosti a využití bublinkové fólie podrobněji prozkoumat. A to především v otázkách přežití v extrémních podmínkách. Podle závěrů jejich studie z National Library of Health Medicine je tato fólie slušnou obranou proti podchlazení.

Hypotermie jakožto extrémní situace

Fólie dovede uzavřít teplo uvnitř vašeho těla, a to mnohem lépe než i několik vrstev bavlny. Bublinky uvnitř totiž odráží teplo zpátky k vašemu tělu, takže vás i v třeskuté zimě drží krásně v teple. Důvodem, proč se tým vůbec rozhodl prozkoumat její možností, je stav zvaný hypotermie. Podle Mayo Clinic se o hypotermii jedná v momentě, kdy lidské tělo ztrácí teplo rychleji, než je schopno ho samo vytvářet. To se rychle mění v ohrožení života.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hypotermie může nakonec způsobit selhání orgánů a vyústit ve smrt, pokud nezasáhne lékař. Nejlepší cestou je samozřejmě preventivně zabránit tomu, aby k ní vůbec došlo, tedy zabránit přílišnému poklesu teploty organismu. Nošení více vrstev suchého oblečení udržuje tělo v potřebné teplotě. Dobře fungují i horké nápoje, jak uvádí Center for Disease Control and Prevention. Pokud jde o přežití, ve způsobu zahřátí se se fantazii meze nekladou.

Dva faktory, kterými chrání

Znalost alternativních materiálů, které vás spolehlivě udrží v teple, se v takových situacích stává zcela kritickou informací. Může jít o rozdíl mezi vaším životem a smrtí. Způsob, jakým bublinková fólie chrání před zimou, funguje rovnou dvěma způsoby. Jak už bylo zmíněno, uzavře teplo u vašeho těla. Zadruhé jde o perfektní izolaci před vlhkostí. Jakékoli mokré oblečení totiž vaši tělesnou teplotu snižuje přímo drasticky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tohle je podstatné hlavně během studeného počasí. Jakmile se teploty pohybují pod nulou, veškeré navlhlé oblečení odložte, abyste se hypotermii vyhnuli. Protože jsou bublinky z plastu, je folie vodovzdorná. Samozřejmě to platí v případě, že nemá žádné prasklinky ani dírky. Taková vrstva je pak naprosto klíčová jako ochrana během bouřek, dešťů, vánic a dalších situací. Ale i když jde o výborné dočasné řešení, rozhodně na ni nespoléhejte jako na jedinou vrstvu.

Experimenty a vznik této fólie

Tedy alespoň v případě, že si na sebe můžete dát ještě něco dalšího. Studie z roku 2009 testovala efektivitu bublinkové fólie jakožto ochrany figurín. Závěrem bylo, že má 69 % efektivitu na zadržení tepla. Je však třeba si uvědomit, že pro potvrzení reálné situace by bylo nutné testování na člověku. Bublinkovou fólii vyrobili prvně v roce 1957 americký inženýr Alfred Fielding a švédský vynálezce Marc Chavannes, původně šlo o 3D tapetu.

První exempláře byly vyrobeny ručně, posléze vznikl i výrobní stroj. Tento projekt ovšem nakonec neuspěl. S odstupem 2 let však Fieldinga napadlo fólii použít právě jako obalový materiál. V lednu 1960 tak Chavannes a Fielding založili společnost Sealed Air a fólie byla v Americe patentována jako „bubble wrap“. Pak už začala masová výroba a obal se velmi rychle rozšířil po celém světě včetně terapeutického použití.

Jaké další materiály vás napadnou pro udržení tepla?

Zdroj: Grunge
Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články