Z Austrálie se stane ponorková velmoc s jadernými ponorkami. Po amerických plavidlech nakoupí i britská

Australské námořnictvo hlavně kvůli Číně posiluje svoji ponorkovou flotilu, vsadilo na jaderný pohon amerických a britských plavidel.

i Zdroj fotografie: BAE Systems / Creative Commons / OGL
                   

V Tichém oceánu začíná vyrůstat nová mocnost, Austrálie, jež bude svoji bezpečnost stavět na ponorkách s jaderným pohonem. Jde o výsledky spojenectví mezi USA, Austrálií a Velkou Británií nazývaného AUKUS, které by mělo pomoci omezit ambice Číny v oblasti Pacifiku. V první fázi Austrálie koupí minimálně 3 americké útočné ponorky třídy Virginia, v další fázi pak společně s britským námořnictvem zavede do výzbroje ponorky SSN Aukus.

Ponorky budou k dispozici ve 30. letech

Ponorky Aukus jsou plavidla vyvíjená ve Velké Británii, o jejich specifikacích je zatím známo jen velmi málo informací. V britském námořnictvu mají nahradit současnou třídu jaderných útočných ponorek Astute a v australském diesel-elektrická plavidla třídy Colins. Do britského námořnictva začnou být zaváděny ve 30. letech, do australského o několik let později, i když navyšování britského vojenského rozpočtu by mohlo pomoci program o něco urychlit.

Zatím je známo, že plavidla bude pohánět tlakovodní jaderný reaktor od společnosti Rolls-Royce, což ale není žádné překvapení, dodavatelem pak bude společnost BAE Systems. Stavět by se měly v loděnicích v Barrow in Furness, výstavba zařízení v těchto místech začala již v roce 2020. Austrálie své ponorky bude stavět v loděnicích v Osborne, ale klíčové díly by měla získat z USA nebo z Velké Británie.

Ponorky Aukus ponesou řízené střely

Od britských ponorek třídy Astute by se plavidla Aukus měla v jedné zásadní věci odlišovat. Mají být vybavena vertikálním odpalovacím systémem pro řízené střely, pravděpodobně tím samým, jakým disponují ponorky třídy Virginia. Spojencům z AUKUSU by to umožnilo snazší používání společných zbraní. Současné ponorky třídy Astute mohou řízené střely odpalovat, ale jen prostřednictvím torpédometů.

iZdroj fotografie: Public Domain

Austrálie se se Spojenými státy již dohodla, že nakoupí střely Tomahawk, které bývají odpalované z ponorek nebo hladinových plavidel. Podle smlouvy by 20 střel mělo být ve starší verzi Block IV a 200 v nové verzi Block V. Střely umožní Austrálii zasahovat pozemní cíle do vzdálenosti větší než 1 500 kilometrů, a to s vysokou přesností. Je možné, že země dostane i střely s možností použít je i jako protilodní.

Jak mocné učiní minimálně 11 jaderných ponorek australské námořnictvo?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Tea tree olej pomůže na psoriázu, ekzémy i akné
Události247.cz
Události247.cz
Cena zůstává, hmotnost produktů je nižší: Obchody zdražují čím dál rafinovaněji
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Zatímco Rusko musí trpět, Ukrajina se může radovat: americký systém Patriot „zatne tipec“ nesestřelitelné raketě Kinžal i letounu Su-35
adbz.cz
adbz.cz
Pár kapek do vody: Orchidej se obsype květy díky citronové šťávě