V dnešním světě je získávání informací klíčovým prvkem mnoha projektů, od jednoduchých aplikací až po celé firmy.
Nicméně, sběr dat by měl probíhat pouze s vaším souhlasem, který poskytujete při povolení nejrůznějších aplikací. Někteří vývojáři však mají silnou touhu získat co nejvíce informací o svých uživatelích a to i přes fakt, že s tím samotní uživatelé vlastně nesouhlasí. Dokonce bylo odhaleno, že některé aplikace v obchodě Google Play obsahují skryté škodlivé kódy, které sbírají uživatelská data, i když jim přístup nepovolíte.
Krádež osobních dat
Na tento problém upozornil Google v minulém roce a zdá se, že se snaží ho napravit v novém systému Android. Výzkumníci z International Computer Science Institute provedli analýzu 88 000 aplikací a objevili 1 325 případů „nebezpečného“ softwaru. Tento software obešel zabezpečení, které stanovil Google pro systém Android, a přenášel shromážděná data na soukromé servery vývojářů. Tyto aplikace často získávaly seznamy dostupných Wi-Fi sítí nebo data z fotografií, které uživatelé pořídili.
Data i přes nesouhlas
Jedna z aplikací, Shutterfly, dokonce shromažďovala polohová data uživatelů. Jiné aplikace dokázaly zjistit sériové číslo telefonu nebo načíst data uložená na paměťové kartě. Software, který obešel zabezpečení, byl také nalezen v aplikaci Hongkongského Disneylandu a dvou aplikacích od společnosti Samsung, konkrétně v Samsung Health a webovém prohlížeči. Některé aplikace šly ještě dál a pokoušely se zjistit identifikační číslo Wi-Fi routeru, když byl telefon připojen k síti.
Zachází stále dál
Výzkumníci kontaktovali Google ohledně tohoto problému již v minulém roce, ale dosud nebylo nalezeno řešení. Očekává se, že náprava může přijít až s uvedením systému Android, který by měl být k dispozici zhruba v září letošního roku. Tento systém bude skrývat data před všemi aplikacemi, pokud jim neudělíte přímý přístup prostřednictvím povolení. Nicméně otázkou zůstává, zda budou starší modely telefonů dostávat bezpečnostní aktualizace pro tento problém.