Japonská metoda šetření zvýší úspory až o 35 %. Kakeibo udělá ve financích jasný pořádek

Ušetřit peníze je s rostoucími cenami stále těžší. Za použití jednoduché tabulky a trochu disciplíny získáte dokonalý přehled o svých financích.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ekonomové varují před zdražováním a inflací a jejich hlavní rada zní: „Šetřete,“ což je opravdu rada nad zlato. Asi každý si alespoň jednou řekl, od teď budu mít svoje výdaje pod kontrolou. Jenže málokdo uspěl. Proč si tedy nevzít inspiraci z japonské metody kakeibo? Japonci jsou známí svou sebekontrolou a precizností, jimiž se vyznačuje i kakeibo (v překladu „finanční kniha domácnosti“). Metodu vymyslela v roce 1904 žena jménem Hani Motoko, první japonská novinářka. 

Sepište si příjmy 

V první řadě si sepište všechny zdroje příjmů a kolik za měsíc skutečně vyděláte. Vytvořte 4 sloupce znázorňující týdny v měsíci. Na začátku měsíce zapište příjem, o kterém jistě víte, že ho dostanete. Jakýkoli další příjem, který poté získáte, by měl být zaznamenán jinou barvou nebo hůlkovým písmem. Dělejte si poznámky o každé koruně navíc, ať už jde o plat, prodané zboží, zaplacený dluh atd.

Zveřejnil(a) Triệu Thị Thúy dne Sobota 25. prosince 2021

Nakreslete si další tabulku, kde si zapíšete, kolik peněz byste chtěli každý týden daného měsíce ušetřit. Je důležité určit tuto částku dříve, než začnete plánovat své výdaje. Dalším krokem je poznamenat si měsíční výdaje. Zapište si všechny fixní výdaje, které máte daný měsíc, jako je nájem, účty za energie, telefonní účty nebo účet za internet.

Hlídejte si výdaje 

Peníze, které zbudou po odečtení běžných výdajů a přidání toho, co chcete ušetřit, jsou peníze, které můžete utratit. Ty rozdělte do 4 kategorií. První z nich jsou výdaje na živobytí, jako jsou potraviny, oblečení, plyn, domácí potřeby atd. Do druhé kategorie patří výdaje na kulturu a vzdělávání. Třetí kategorií je zábava. A poslední kategorie je „ostatní“ a tam budete počítat všechny další výdaje, které se nevejdou do žádné z výše uvedených kategorií. Poměr mezi těmito kategoriemi je na vás.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Milli 🐛🦋 (@millispace)

Na konci měsíce věci analyzujte a zjistěte, zda jste zůstali v limitu. Můžete si udělat lepší obrázek o tom, kolik utrácíte za věci, které nepotřebujete, a můžete si lépe naplánovat rozpočet na nadcházející měsíc. Tento nástroj vám pomůže sledovat vše, co vyděláte a utratíte, a to velmi jednoduchým, ale podrobným způsobem. Konečným cílem je vlastně zvýšit své úspory. Samozřejmě, pokud vám nějaké peníze z utrácení zbydou, zkuste je vložit na spořící účet. Tímto způsobem můžete ušetřit až 35 % svých peněz.

Nakupujte s rozmyslem 

Než si koupíte něco, co nutně nepotřebujete, zkuste si položit tyto otázky: Mohu se bez této položky obejít? Mohu si to na základě své finanční situace dovolit? Budu to skutečně používat? Mám na to prostor? Jak jsem na to vůbec přišel? Jaký je můj dnešní emocionální stav? Jak se cítím při přemýšlení o nákupu dané položky?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zapište si položku na seznam věcí, které byste si chtěli koupit, a ponechte ji tam 24 hodin. Pokud o ní ještě druhý den přemýšlíte a můžete si ji dovolit, kupte ji. Budete mít větší pocit uspokojení ze svého rozhodnutí. Nenechte se zlákat „výprodeji“. U každého zboží, které máte v košíku během výprodeje, si položte otázku, zda byste si jej koupili za plnou cenu.

Jakým způsobem šetříte vy?

Zdroj: BrightSide, CNBC

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články