Anonymní režim v Google Chrome neposkytuje takovou úroveň anonymity, o jaké jsme byli přesvědčeni. Google stále shromažďuje data uživatelů. Nyní čelí žalobě.
Společnost Google se finančně vyrovnala s žalobci, kteří na internetového giganta před pár lety podali žalobu. Podle nich společnost nelegálně shromažďovala informace o prohlížení, když používali anonymní režim. Údajně se mělo jednat o miliony obětí, které společnost Google tímto způsobem sledovala. Po dohodě vyplatí Google poškozeným pět miliard dolarů.
Anonymní režim v Google Chrome
Anonymní režim, jak už jeho název napovídá, slouží právě k tomu, aby bylo veškeré prohlížení zcela anonymní a soukromé. Při používání anonymního režimu by se neměla ukládat historie prohlížení, cookies jednotlivých stránek ani další aktivity, které internetové společnosti následně využívají k reklamním účelům.
Skupina uživatelů však v roce 2020 podala na společnost Google žalobu, podle které nic z toho nedodržovala. Žalobci požadovali odškodné ve výši pěti miliard dolarů. Podle posledních informací přistoupily letos obě strany k urovnání sporu, čímž se Google vyhnul soudnímu řízení. V jaké konkrétní výši vyrovnání proběhlo, to zatím není známo.
Shromažďování dat
Žalobci se domnívají, že Google shromažďuje určité data z prohlížení, i když maté na prohlížeči zapnutý anonymní režim. Využívá k tomu cookies i další analytické nástroje, včetně Google Analytics a Ad Manager. Žaloba se tak údajně netýkala samotného faktu, že společnost sbírá uživatelská data, ale že se tváří, jako by to nedělala. Tím v uživatelích vyvolává falešný pocit bezpečí a soukromí. Stejně jako všechny ostatní nashromážděné údaje i tato data společnost používá k vytváření personalizované reklamy pro jednotlivé uživatele.
Google se brání
Společnost Google podobné informace striktně odmítá a odkazuje se na informace, které každý uživatel vidí na úvodní stránce anonymního režimu. Zde se například uvádí, že všechny předchozí aktivity z prohlížení mimo anonymní režim jsou stále viditelné. Na tomto základě se společnost Google snažila žalobu zamítnout. To se bohužel nepovedlo, a proto přistoupil k finančnímu vyrovnání sporu. Zatím však není jasné, zda to bude pro Google znamenat i změnu podmínek používání anonymního režimu. O jakémkoliv ukládaní dat by tak musel uživatele informovat a získat jejich souhlas.