Americké letectvo oznámilo bizarní test nadzvukové zbraně

Letectvo Spojených států avizovalo na tento měsíc zvláštní test nadzvukové zbraně, což vzbuzuje poměrně dost otázek.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Podle plánu tohoto testu má bombardér B-52 vynést raketu vysoko do vzduchu a vystřelit ji na cíl s bezprecedentní rychlostí. Pokud půjde všechno dobře, dosáhne raketa pětinásobku rychlosti zvuku. Raketa známá jako AGM-183A je plánovaná coby první nadzvuková střela v americkém arsenálu. Má se velmi rychle pohybovat atmosférou, tedy zhruba 20krát rychleji než zvuk, a při tak malých výškách, že pro cizí obranné systémy bude nemožné ji sestřelit.

Rychle a pod záběrem radarů

Její rychlost znamená, že může být použita ke zničení „vysoce cenných a časově omezených“ cílů, uvedlo americké letectvo. Návrh takové rakety obvykle zahrnuje dvé fáze. Během první dosáhne raketa více násobku rychlosti zvuku, přičemž zůstane mnohem níž než mezikontinentální střely, které stoupají vysoko do atmosféry, než doručí svůj jaderný náklad. Zadruhé vypustí kluzák, který nese samotnou zbraň.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tím začne finální fáze cesty této zbraně k cíli a poletí atmosférou jako surfař na vlnách, což zkomplikuje jakoukoli snahu ji sestřelit. Nízká poloha při letu způsobuje velmi obtížnou detekovatelnost takové střely – většina obranných systémů detekuje rakety na vrcholku jejich dráhy, kde mají čistý „výhled“. Rakety se tudy také pohybují po předvídatelnějších cestách. Čím níže, tím více dalších prvků se to možnosti detekce plete.

Snaží se nejen Spojené státy

USA není jedinou velmocí, která na zbrani tohoto typu pracuje a zkouší její provoz. Rusky prezident Vladimir Putin oznámil stejný program v roce 2018 a slíbil, že národní zbraň tohoto typu dosáhne rychlosti Mach 20. Vojenský analytik Pavel Podvig ovšem prohlásil, že v té době už taková zbraň nebude příliš k užitku. Podle něj jde o vývoj zbraně, která si bude hledat svoje mise, takové vlastnosti u zbraně nejsou potřeba a výsledek nebude příliš odlišný od toho, co už existuje.

iZdroj fotografie: Pixabay

Současné rakety pro ničení vzdálených cílů už totiž vybrousily svou schopnost vyhnout se většině obranných mechanismů druhých stran. Není také jasné, proč by nadzvukové střely měly být nezbytná pro zásah jiné země. Asi jediné, co dává trochu smysl, jsou ony „časové citlivé“ terče, právě kvůli rychlosti zásahu, kterou by taková střela nabídla. Navíc existují stále nejasnosti ohledně samotné technologie a risk mnoha chybných výpočtů.

Zdroj: Livescience

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články