Americká protitanková střela TOW je sice konstrukčně stará, ale je stále velmi účinnou zbraní. Hlavně po svých modernizacích

Protitankové střely TOW může používat i Ukrajina a dokáží být velice účinné. Když jsou přimontované na vozidle Humvee, je obsluha mimořádně mobilní.

i Zdroj fotografie: Námořní pěchota USA
                   

Jednou z trochu opomíjených protitankových zbraní používaných Ukrajinou proti ruské invazi jsou protitankové střely BGM-71 TOW. Jejich využití zastínily modernější a sofistikovanější zbraně jako FGM-148 Javelin nebo britsko-švédské NLAW, ale faktem zůstává, že i střely TOW jsou velmi účinné a v mnohých aspektech se svým známějším a novějším protějškům vyrovnají. Navíc často bývají velmi mobilní díky spojení s legendárním obrněným vozidlem z rodiny Humvee.

Střely TOW již slouží přes 50 let

Protitankové střely TOW vstoupily do služby v amerických ozbrojených silách již v roce 1970, mohlo by se zdát, že jde už o velmi zastaralý systém. Střely jsou naváděné za pomoci drátu, což je dnes již překonaný způsob. Ovšem od 70. let byl systém svými konstruktéry neustále modernizován, je tedy stále velmi účinný. Prokázal to například v Sýrii, kde byl nejúčinnější zbraní protirežimních povstalců proti syrským tanků a má jich značnou řadu na svědomí.

Používá ho i ukrajinská armáda, jak dokazuje nedávno zveřejněné video prezentující výstřel z BGM-71 na vozidle Humvee. Ukrajinci měli obdržet minimálně 1 500 těchto střel, ale mohou jich mít samozřejmě mnohem více. Na Ukrajině by měly být hlavně střely TOW-2B vyvinuté na začátku 90. let. Střela je vybavena magnetickým a optickým senzorem a je schopna útočit na horní části vozidel, kde je nejslabší pancéřování tanku.

Operátor TOW musí záměrný kříž držet na cíli, ale tento druh střely se pohybuje nad záměrnou čarou. Dosah těchto střel může být až 4 500 metrů. Tato varianta střely má dvě nárazová jádra, měla by si být schopna poradit i s reaktivním pancéřováním, zvláště staršími typy. Ale je pravděpodobné, že Ukrajina má i střely s klasickými hlavicemi a přímým útokem nebo střely s výbuchem vytvořeným penetrátorem.

Vozidel Humvee bylo vyrobeno velké množství

Systém je umístěn na vozidle HMMWV, známém také jako Humvee. I v tomto případě se jedná o starší konstrukci zařazenou do výzbroje v roce 1983, ale stejně jako protitankový systém průběžně vylepšovanou a modifikovanou. Vozidel Humvee bylo v různých variantách vyrobeno téměř 300 tisíc a slouží v mnoha armádách. V případě vozidla na videu se jedná o variantu M1167 určenou jako nosič střel TOW.

Jde o podvariantu vozidel Humvee řady M1113 pocházejících z 90. let. Na základě zkušeností z různých bojů na nich konstruktéři výrazně navýšili balistickou ochranu, osádka by měla být chráněna proti střelbě z ručních zbraní a dělostřeleckým střepinám. Na druhou stranu vozidlu narostla hmotnost, což o něco zhoršuje jeho mobilitu. Vozidla Humvee stále slouží u amerických ozbrojených sil, ale jsou postupně nahrazována modernějšími konstrukcemi.

Za jak schopné považujete dnes střely TOW?

Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články