Top 6 nejrychlejších aktivních stíhaček na světě. Jedna z nich se pohybovala i na Ukrajině

Rychlost je jen jednou z důležitých schopností stíhacích letounů. Záleží i na obratnosti a dnes hlavně na schopnostech použitých radarů a protiletadlových raket.

MiG-31 se střelou Kinžál i Zdroj fotografie: The Presidential Press and Information Office / Creative Commons / CC BY
                   

Letadla jsou v současné době nejrychlejším způsobem přepravy. Těmi úplně nejrychlejšími musí být logicky stroje, které bojují s jinými letouny. Moderní stíhačky, jež jsou dnes ve výzbroji, tak umí dosahovat velkých rychlostí, i když třeba MiG-25, který ještě donedávna sloužil v Alžírsku a možná je omezeně stále aktivní i v Sýrii, byl ještě rychlejší. Toto jsou dnes ta nejrychlejší stíhací letadla, která aktivně působí po světě.

F-14 Tomcat – 2 485 km/h

Dvoumotorový americký letoun vyvinutý pro námořnictvo, proto nejčastěji operoval z letadlových lodí. Do služby byl zařazen v roce 1974 a patřil v té době mezi opravdovou špičku. USA ho nasadily proti Libyi nebo v Iráku. V roce 2006 byl vyřazen. Stroje ale od USA získal ještě před islámskou revolucí Írán, kde slouží dodnes a jsou nejmodernějším letadlem země. Velmi úspěšný byl Tomcat ve válce mezi Íránem a Irákem.

Eurofighter Typhoon – 2 495 km/h

Stíhací letoun, na jehož vývoji se podílelo několik evropských zemí. Do výzbroje německého letectva byl zařazen v roce 2003. Vyrobeno bylo již přes 600 strojů, které létají nejen v několika evropských letectvech, ale například v Saudské Arábii nebo Ománu. Je vysoce obratný. Původně byl navržen jako čistokrevný stíhací letoun, ale byla mu nakonec doplněna i schopnost útočit na pozemní cíle. Nasazen byl nad Libyí nebo Sýrií.

iZdroj fotografie: Uživatel Airwolfhound / Creative Commons / CC BY-SA

Su-35 Flanker-E – 2 500 km/h

Nejmodernější ruský stíhací letoun čtvrté generace. Jde o zatím poslední modifikaci vycházející ze sovětského Su-27. Jedná se o velmi obratný stroj s pokročilou elektronikou. Ale například jeho radar údajně za těmi západními o něco pokulhává. Kromě Ruska letouny létají v Egyptě a Číně. Rusko tato letadla poprvé nasadilo v Sýrii a nyní je používá ve válce s Ukrajinou. Ukrajincům se podařilo několik těchto strojů sestřelit.

Su-57 Felon – 2 600 km/h

Ruský letoun páté generace se schopností stealth. Je vysoce manévrovatelný a je schopen stíhacího boje i útoků na pozemní a námořní cíle. Zařazen do výzbroje byl v roce 2020. Rusko se potýká s velkými problémy s jeho výrobou, podle všeho krom prototypů existuje méně než deset sériově vyrobených strojů. Ty navíc mají motory, které se používají v letounech Su-35, protože nový a lepší motor Izdělije 30 se nepodařilo dostatečně rychle vyvinout. I tak je letadlo velmi rychlé.

iZdroj fotografie: Anna Zvereva / Creative Commons / CC BY-SA

F-15 Eagle – 2 650 km/h

Americký stíhací letoun, který byl do výzbroje letectva zařazen již v roce 1976. Byl ale rozsáhle modernizován a díky tomu se řadí mezi stále nejschopnější stíhací letouny světa. Původně se jednalo o letoun určený jen ke stíhacímu boji, ale později dostal i schopnost útočit na pozemní cíle. Ve výzbroji ho má i Izrael, Japonsko a Saudská Arábie. Nasazen byl třeba v Iráku nebo Jemenu.

MiG-31 Foxhound – 3 000 km/h

Sovětský letoun, který nyní působí v ruském a kazašském letectvu. Po vyřazení MiG-25 je nejrychlejším stíhacím letounem světa. Byl navržen především jako stíhačka určená pro boj se strategickými bombardéry a řízenými střelami, proto byl vybaven protiletadlovými raketami dlouhého doletu. Později byla letadla upravena a dokáží nést hypersonické střely Kinžal. S nimi útočila v současné válce na Ukrajinu.

Zdroj: Flyjetify

Jak důležitá je pro dnešní stíhací letouny vysoká rychlost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články