Jedinečný způsob plavání tuleňů může inspirovat design podvodních dronů a ponorek

Až do nedávna byly vzorce plavání tuleňů pro biology záhadou. Nový objev v této oblasti nyní může inspirovat vývoj podvodních technologií.
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Badatelé zjistili, jakým způsobem probíhala evoluce plavání u lachtanů a tuleňů. Tyto poznatky by mohly poskytnout slibné podněty pro design našich mořských strojů, jako jsou podvodní drony a ponorky. Přestože vědci už dlouho věděli, že lachtani a tuleni plavou dvěma různými způsoby, důvod této odlišnosti dosud unikal bližšímu poznání. Porozumění oběma vzorcům přinesla až nová studie australských výzkumníků.
Velmi rychlí plavci a predátoři

Tuleni i lachtani jsou mořští predátoři s velmi rychlým způsobem plavání, svoje ploutve používají doslova k „letu“ skrze vodu. Jenže ne všichni tuleni se chovají stejně, někteří používají hlavně přední ploutve, zatímco jiní spoléhají výlučně na ty ocasní. Přední ploutve lachtanů i některých druhů tuleňů připomínají křídla, zatímco další druhy mají podsadité končetiny a tlapy s drápy, takže plavou pomocí zadních ploutví.


iZdroj fotografie: Pixabay

Nová studie australské univerzity v Monashi a britských výzkumníků se snažila odkrýt příběh evoluce, který vedl k těmto rozdílným stylům plavání. Jedním z hlavních pilířů výzkumu byla samička tuleně kuželozubého, jejíž ostatky byly přineseny do londýnského Přírodopisného muzea. Ve spolupráci s ortopedickou klinikou vědci oskenovali ostatky pomocí výpočetní tomografie a provedli i další testy.

Smrt, která posloužila vědě

Smrt samičky měl nejspíš na svědomí kovový předmět v její hlavě, tato smutná událost však alespoň posloužila k získání cenných vědeckých poznatků. Výzkum ukázal, jak se křídlovitá přední ploutev může vyvinout u druhů tuleňů, které plavou pomocí zadních ploutví, což je cesta pro evoluci plavání s využitím předních končetin. Tuleni kuželozubí stále používají přední ploutve pro držení kořisti, ale ostatní druhy tuto možnost opustily, aby maximalizovaly rychlost a obratnost plavání.


iZdroj fotografie: Pixabay

Pomáhá jim to totiž lovit kořist, která je ve vodě více mobilní. Spolu s porozuměním samotnému vývoji a chování tuleňů i lachtanů může studie přispět k designu podvodních technologií. Tuleni měli na zdokonalení techniky plavání miliony let, takže nás mohou naučit, jak se pod vodou pohybovat efektivně a s vysokou elegancí. Stroje inspirované těmito zvířaty by mohly lépe manévrovat, být rychlejší, ale přitom ušetřit energii.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 166 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
ArmádníZpravodaj.cz
Osvědčený trampský trik, jak si jednoduše vyrobit lampu na osvětlení nočního tábora, či domácnosti po výpadku elektřiny
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale