Jedinečný způsob plavání tuleňů může inspirovat design podvodních dronů a ponorek

Až do nedávna byly vzorce plavání tuleňů pro biology záhadou. Nový objev v této oblasti nyní může inspirovat vývoj podvodních technologií.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Badatelé zjistili, jakým způsobem probíhala evoluce plavání u lachtanů a tuleňů. Tyto poznatky by mohly poskytnout slibné podněty pro design našich mořských strojů, jako jsou podvodní drony a ponorky. Přestože vědci už dlouho věděli, že lachtani a tuleni plavou dvěma různými způsoby, důvod této odlišnosti dosud unikal bližšímu poznání. Porozumění oběma vzorcům přinesla až nová studie australských výzkumníků.

Velmi rychlí plavci a predátoři

Tuleni i lachtani jsou mořští predátoři s velmi rychlým způsobem plavání, svoje ploutve používají doslova k „letu“ skrze vodu. Jenže ne všichni tuleni se chovají stejně, někteří používají hlavně přední ploutve, zatímco jiní spoléhají výlučně na ty ocasní. Přední ploutve lachtanů i některých druhů tuleňů připomínají křídla, zatímco další druhy mají podsadité končetiny a tlapy s drápy, takže plavou pomocí zadních ploutví.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nová studie australské univerzity v Monashi a britských výzkumníků se snažila odkrýt příběh evoluce, který vedl k těmto rozdílným stylům plavání. Jedním z hlavních pilířů výzkumu byla samička tuleně kuželozubého, jejíž ostatky byly přineseny do londýnského Přírodopisného muzea. Ve spolupráci s ortopedickou klinikou vědci oskenovali ostatky pomocí výpočetní tomografie a provedli i další testy.

Smrt, která posloužila vědě

Smrt samičky měl nejspíš na svědomí kovový předmět v její hlavě, tato smutná událost však alespoň posloužila k získání cenných vědeckých poznatků. Výzkum ukázal, jak se křídlovitá přední ploutev může vyvinout u druhů tuleňů, které plavou pomocí zadních ploutví, což je cesta pro evoluci plavání s využitím předních končetin. Tuleni kuželozubí stále používají přední ploutve pro držení kořisti, ale ostatní druhy tuto možnost opustily, aby maximalizovaly rychlost a obratnost plavání.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomáhá jim to totiž lovit kořist, která je ve vodě více mobilní. Spolu s porozuměním samotnému vývoji a chování tuleňů i lachtanů může studie přispět k designu podvodních technologií. Tuleni měli na zdokonalení techniky plavání miliony let, takže nás mohou naučit, jak se pod vodou pohybovat efektivně a s vysokou elegancí. Stroje inspirované těmito zvířaty by mohly lépe manévrovat, být rychlejší, ale přitom ušetřit energii.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Zobrazit další články