Záhadná postava Yettiho pohledem vědy: Údajně mělo jít o medvěda

Záhad okolo existence Yettiho je celá řada. Doposud se však žádnou z nich nepodařilo dokázat. Všechny vzorky patřily medvědům a jiným zvířatům.

Yettiho i Zdroj fotografie: SolarSurfer / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Záhadný případ bájného Yettiho. Pověstí o obrovském lidoopovi jsou známé z různých koutů světa, ale ten nejznámější Yetti pochází z Himalájí. Domorodé kmeny v žádné případě nezpochybňují jeho existenci, vědcům se však zatím nepodařila prokázat. Může záhadný lidoop skutečně existovat? Nebo se ve skutečnosti jedná o jiný druh zvířete?

Na stopě Yettiho

Je vysoký zhruba tři metry. Jeho tělo pokrývá hustá srst černošedých chlupů. V divoké přírodě Ameriky se objevuje taky. Je zde známý pod jménem Bigfoot a jeho srst je spíš hnědočervená. Žije v odlehlých a těžko dostupných místech. Prý se jedná o příbuzného člověka. Někteří ho považují za obřího lidoopa, jiní tvrdí, že by se dokonce mohlo jednat o neandrtálce. Yettiho totožnost, potažmo celou jeho existenci, se však nikdy nepodařilo dokázat.

bílý medvěd v přírodě
iZdroj fotografie: Emkmiller100 / Creative Commons / CC BY-SA
Není medvěd jako medvěd, některý může být i proslulý Yetti

Vyhynulý polární medvěd

Vědci shromáždili vzorky z celého světa a jejich závěr je jednoznačný – žádný obří lidoop neexistuje. Jedním z důkazů byl kousek srsti nalezené v Bhútánu. Dlouhou dobu se věřilo, že právě tohle by mohl být ten přelomový důkaz, který dokáže existenci sněžného muže. Nic takového se však nepotvrdilo. Srst ve skutečnosti patřila lednímu medvědovi, který v oblasti Himalájí žil zhruba před 80 tisíci lety. Podobně dopadly i výsledky jiných potenciálních důkazů. Většina z nich patřila některému ze žijících či vyhynulých druhů medvědů.

Cenný výzkum

Přestože se ani v jednom případě zkoumání nepovedlo existenci Yettiho dokázat, celkové zkoumání vzbuzuje mezi akademiky značnou pozornost. Výsledky totiž odhalily dosud neznámá data o tom, že například lední medvědi obývali oblast Himalájí v období před 40 až 80 tisíci lety. Další výzkum potvrdil, že ve stejnou dobu zde pobýval i jiný druh medvěda s hnědou barvou srsti. Vědci se nyní zabývají myšlenkou, zda mohlo mezi těmito dvěma druhy dojít ke křížení.

Je sněžný muž pouhým mýtem? Své o tom ví FBI, která ho vyšetřovala. Co agenti opravdu našli?

Ve skutečnosti není vůbec překvapivé, že většina vzorků, které lidé považovali za důkaz Yettiho existence, patří mědvědům. Mědvěd patří mezi největší suchozemské savce, a když se postaví na zadní, působí doslova hrozivě. Není tedy vyloučeno, že si lidé sněžného muže vybájili právě po nějakém odstrašujícím setkání s obyčejným mědvědem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články