Je sněžný muž pouhým mýtem? Své o tom ví FBI, která ho vyšetřovala. Co agenti opravdu našli?

V roce 2019 zveřejnila americká FBI 40 let starý spis týkající se případu Bigfoota. Příběh ukazuje uvažování nadšenců.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Legendy a povídačky o tvoru velikosti opice se vyskytují po celém světě. Americká verze se někdy od roku 1950 jmenuje Bigfoot, tedy doslova „Velká noha“. A Federální úřad vyšetřování, tedy FBI, na tohoto tvora vede od rok 1975 také spis. Během toho roku obdržela totiž od Centra Bigfoota v Oregonu vzorek kůže včetně asi 15 vlasů. Ředitel Centra Peter Byrne prohlásil, že „nedokáží identifikovat tvora, ze kterého vzorek pochází“.

Kterak FBI k případu Bigfoota přišla

V té době byl právě Byrne jedním z prominentních badatelů v oblasti tohoto tvora. Hodně lidi si dnes myslí, že jde jen o frašku nebo vtip. Jenže v 70. letech byl Bigfoot opravdu populární téma, ostatně pár let předtím vyšel slavný záznam Bigfoota ze severu Kalifornie. Vzorku se tedy chopila laboratoř FBI a asistent ředitele Jay Cochran napal Byrnmu, že vlasy nepatří Bigfootovi. Identifikoval je jako pocházející z některé z druhu jelenů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Po čtyřech dekádách FBI zveřejnila příslušný dopis, který oznamuje, že byly chlupy srovnány a k jakému závěru laboratoř dospěla. Spis neznamená, že by FBI přijala existenci Bigfoota. Vzhledem k popularitě tématu a Byrneho reputaci mu zkrátka vyšla vstříc a materiál prozkoumala. Ovšem fanoušci teorie Bigfoota mají nepřekvapivý sklon si aktivitu laboratoře právě takto vyložit. Tedy stylem „pokud to FBI vzala vážně, tak to musí být skutečný případ“.

Nafouklá přátelská iniciativa

Pokud by FBI skutečně našla případ, vyslala by na konkrétní místa tým vyšetřovatelů. V tomto případě šlo skutečně jen o srovnání 15 chlupů pod mikroskopem. Abychom přidali případu zajímavosti, Byrne – kterému je dnes 93 – si nepamatuje, že by od FBI obdržel odpověď. Jenže Byrne byl v té době na několik měsíců pryč a Cochran tak reakci zaslal Akademii aplikovaných věd, která s jeho – Byrnovou – organizací spolupracovala.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ovšem v momentě, kdy FBI složku zveřejnila, Byrne reagoval, jako kdyby tento dopis viděl poprvé v životě. Tato „amnézie“ se dá ovšem pochopit i jinak. Pokud totiž Byrne vynaložil energii na to, aby neznámý vzorek poslal FBI, dost možná nechtěl nakonec zveřejnit skutečnost, že se ve výsledku jednalo jen o jelena. Je to pochopitelné a je to vysoce lidské. A Bigfoot tak dál zůstává v rovině dohadů a legend po celém světě.

Zdroj: PopularMechanics

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Zobrazit další články