Zahubili evropskou megafaunu lovci nebo klima? Nálezy kostí z Izraele vrhají na viníka nové světlo

Archeologické nálezy z Izraele naznačují, že za úbytek velkých druhů může lov. Orientace na přeživší, ale menší zvířata mohla motivovat lovce k novým technologiím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jeskynní medvěd, šavlozubý tygr, stepní bizon, lesní slon a nosorožec patřili ke zvířatům, která kdysi žila v Evropě. Mnoho velkých zvířat zmizelo i na jiných kontinentech. O tom, co způsobilo jejich úbytek, se diskutuje již dlouho. Jedna strana tvrdí, že hlavní roli sehrála změna klimatu. Druhá strana, k níž se připojuje i studie Jacoba Dembitzera, prohlašuje za hlavního viníka člověka. Vědci zkoumali archeologické vykopávky v jižní Levantě, hlavně na území Izraele.

Rozbor nalezených kostí

Vědci použili data z 53 archeologických nalezišť a 133 půdních vrstev. Byly nalezeny tisíce kostí 83 živočišných druhů. Asi před milionem let byla třetina kostí na nalezištích ze slonů o hmotnosti až 13 tun. Ukázalo se, že průměrná tělesná hmotnost kořisti v průběhu času neustále klesala. Tvořili tedy více než 90 procent potravy zástupců Homo erectus. Diskutuje se však o tom, zda Homo erectus lovil velká zvířata sám, nebo jedl zbytky predátorů.

iZdroj fotografie: Mauricio Antón / Creative Commons / CC BY

Kosti slonů se až do doby před 500 000 lety nacházely téměř na všech místech. Asi před 400 000 lety lidé přešli na lov jelenů. Jedli také dobytek a koně. Později se zdálo, že i tato dosti velká zvířata se stávají vzácnějšími. Před 100 000 až 50 000 lety žili v této oblasti moderní lidé. V té době bylo 70 procent kostí na nalezištích z gazel. Ostatní zvířecí pozůstatky byly většinou od daňků a některé pocházely od menších zvířat, jako jsou zajíci a želvy.

Vývoj lepších zbraní

Vědci zjišťovali, zda za zmenšení velikosti kořisti může také klima. Použili data o teplotě, srážkách a vegetaci na základě izotopových analýz. Během posledního 1,5 milionu let proběhlo asi 12 cyklů glaciálů a interglaciálů. Vědci však žádnou souvislost nenašli. Došli tak k závěru, že pravděpodobně byli příčinou poklesu populace a vyhynutí velkých zvířat v regionu lidé. Nejspíše ale v úbytku velkých druhů hrálo roli více faktorů.

iZdroj fotografie: Jonathan Chen / Creative Commons / CC BY-SA

Navíc přicházejí s myšlenkou, že zmenšování lovných zvířat mohlo být hnacím motorem pokroku. Lidé museli vynalézt nové metody lovu a pokročilejší nástroje, jako jsou luky a šípy, aby ulovili menší zvířata. Nakonec byla zbylá zvěř tak malá, že nedokázala lidem poskytnout adekvátní potravu. To mohlo souviset se vznikem zemědělství.

Jak moc se shodujete se závěrem vědců?

Zdroj: Forskning, Jacob Dembitzer, Levantine overkill: 1.5 million years of hunting down the body size distribution, 2022

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Zobrazit další články