Zahubili evropskou megafaunu lovci nebo klima? Nálezy kostí z Izraele vrhají na viníka nové světlo

Archeologické nálezy z Izraele naznačují, že za úbytek velkých druhů může lov. Orientace na přeživší, ale menší zvířata mohla motivovat lovce k novým technologiím.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Jeskynní medvěd, šavlozubý tygr, stepní bizon, lesní slon a nosorožec patřili ke zvířatům, která kdysi žila v Evropě. Mnoho velkých zvířat zmizelo i na jiných kontinentech. O tom, co způsobilo jejich úbytek, se diskutuje již dlouho. Jedna strana tvrdí, že hlavní roli sehrála změna klimatu. Druhá strana, k níž se připojuje i studie Jacoba Dembitzera, prohlašuje za hlavního viníka člověka. Vědci zkoumali archeologické vykopávky v jižní Levantě, hlavně na území Izraele.

Rozbor nalezených kostí

Vědci použili data z 53 archeologických nalezišť a 133 půdních vrstev. Byly nalezeny tisíce kostí 83 živočišných druhů. Asi před milionem let byla třetina kostí na nalezištích ze slonů o hmotnosti až 13 tun. Ukázalo se, že průměrná tělesná hmotnost kořisti v průběhu času neustále klesala. Tvořili tedy více než 90 procent potravy zástupců Homo erectus. Diskutuje se však o tom, zda Homo erectus lovil velká zvířata sám, nebo jedl zbytky predátorů.

iZdroj fotografie: Mauricio Antón / Creative Commons / CC BY

Kosti slonů se až do doby před 500 000 lety nacházely téměř na všech místech. Asi před 400 000 lety lidé přešli na lov jelenů. Jedli také dobytek a koně. Později se zdálo, že i tato dosti velká zvířata se stávají vzácnějšími. Před 100 000 až 50 000 lety žili v této oblasti moderní lidé. V té době bylo 70 procent kostí na nalezištích z gazel. Ostatní zvířecí pozůstatky byly většinou od daňků a některé pocházely od menších zvířat, jako jsou zajíci a želvy.

Vývoj lepších zbraní

Vědci zjišťovali, zda za zmenšení velikosti kořisti může také klima. Použili data o teplotě, srážkách a vegetaci na základě izotopových analýz. Během posledního 1,5 milionu let proběhlo asi 12 cyklů glaciálů a interglaciálů. Vědci však žádnou souvislost nenašli. Došli tak k závěru, že pravděpodobně byli příčinou poklesu populace a vyhynutí velkých zvířat v regionu lidé. Nejspíše ale v úbytku velkých druhů hrálo roli více faktorů.

iZdroj fotografie: Jonathan Chen / Creative Commons / CC BY-SA

Navíc přicházejí s myšlenkou, že zmenšování lovných zvířat mohlo být hnacím motorem pokroku. Lidé museli vynalézt nové metody lovu a pokročilejší nástroje, jako jsou luky a šípy, aby ulovili menší zvířata. Nakonec byla zbylá zvěř tak malá, že nedokázala lidem poskytnout adekvátní potravu. To mohlo souviset se vznikem zemědělství.

Jak moc se shodujete se závěrem vědců?

Zdroj: Forskning, Jacob Dembitzer, Levantine overkill: 1.5 million years of hunting down the body size distribution, 2022

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Zdravá a fit: Ideální cviky pro ženy po čtyřicítce, pro zdravé tělo i zdravého ducha
Události247.cz
Události247.cz
Nejistý osud Ruska: Pád Putina bude možná horší, než konec Stalina. Na místo šéfa Kremlu může nastoupit někdo daleko krutější
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Video: účinný protivzdušný komplet Alvis Stormer nečekaně prohrál se sebevražedným dronem, měl mj. nejrychlejší MANPADS světa
adbz.cz
adbz.cz
Loupání česneku už nebude noční můrou. Za pár sekund se dá úplně bez pomůcek oloupat celá palice