Jak se zachovat, pokud na vás zaútočí agresivní pes: Chovatel bojových plemen prozradil taktiku na záchranu života

Jdete si normálně svou cestou a najednou se k vám blíží nejlepší přítel člověka. Jenže se mračí a jeho tělo se celé napíná. Odhaluje zuby a uši stahuje k hlavě.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V ten moment si uvědomíte, že rozhodně nechce pamlsek, jeho cílem jste přímo vy. Každý rok je v USA hospitalizováno asi 14 000 lidí kvůli následkům psího pokousání. A při takovém útoku můžete čelit i více než jednomu nebo dvěma psům najednou. Četnost fatálních útoků skupiny zvířat se od 80. let minulého století zvýšila o 164 %. V roce 2019 pak útok zahrnující 3 a více psů způsobil celých 38 % všech úmrtí po napadení těmito zvířaty. A 78 % útoků bylo od pitbulů.

Rizika a vhodné postupy

Proč jsou někteří psi považováni za nebezpečné? Máte na něho upřeně zírat, dokud si nedá zpátečku? A proč je útěk tou nejhorší možností? Pokud na vás zaútočí pes, útěk vám obvykle nepomůže. A to z prostého důvodu, že psu pravděpodobně neutečete. Navíc rychlost pohybu ještě nabudí jeho instinkty, takže vás bude prohánět o to urputněji. Psi, kteří lidi zraňují, tak činí instinktivně na základě návyků svých předků.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Tito psi byli dlouhodobě cvičeni na lovení kořisti, práci a štvaní velkých zvířat, např. býků. Lidé jejich agresivitu ještě posilovali a chovali je právě kvůli těmto sklonům. Určitým plemenům to pomáhalo lépe plnit zadané úkoly. O staletí později je tohle všechno stále zakódováno v jejich DNA, zvláště u dobrmanů, rotvajlerů či pitbulů. Jak tedy přežít útok pitbula nebo podobného druhu, který je cvičen na tvrdá střetnutí?

Majitel a předchozí historie

Odpovědnost za útok má v první řadě chovatel, který svého psa nevycvičil. Ten má mít psa doma, na dvorku, případně na vodítku. Na toto se ovšem nedá spoléhat a jen za rok 2019 bylo 40 % lidí zabito psem, který měl problémy s chováním už v minulosti. Šokující je, že 13 % těchto psů už v minulosti takovou smrt způsobilo. Pokud vás tedy napadne konkrétní plemeno, do budoucna se mu opravdu raději vyhýbejte.

Když už k napadení dojde, zachovejte klid. Je normální mít strach, ale nepoddávejte se mu a nezačínejte křičet nebo do psa kopat. Jde o psychologický souboj a agresivní pes vás chce před samotným útokem vystresovat. Zachovejte klid, rozvahu, to ho zpomalí a naruší jeho záměry. Dáte mu najevo, že se ho nebojíte a požadujete jeho respekt. Když pochopí, že ho neohrožujete a ani se necítíte být ohroženi, pravděpodobně o vás ztratí zájem.

Pes a dostatek prostoru

Setkáte-li se někde s cizím psem, můžete být v pokušení ho pohladit. Bohužel si nikdy nemůžete být jisti jeho temperamentem, což je klíčová rada také pro vaše děti. V roce 2019 zahrnovalo 27 % všech psích útoků děti a mladistvé. A 6 % zabitých lidí bylo ve věku 10–18 let. Největší skupinu – tedy 67 % – tvořili dospělí nad 19 let. Vy možná víte, že chcete psa pohladit, on si toho ale vědom být nemusí, takže mu ponechejte jeho prostor.

iZdroj fotografie: Depositphotos

V New Yorku v roce 2020 potrhal pitbul sedmiletou holčičku. Její matka jí dala dolar, aby ho dala bezdomovkyni se psem. Když se dítě přiblížilo, pes se jí vrhl na tvář a srazil ji na chodník. Ani matka, ani majitelka ho nemohli odtrhnout, musel pomoci kolemjdoucí. Dívka silně krvácela a musela do nemocnice. Pokud tedy neznáte povahu a momentální náladu zvířete, zachovejte si zdravý odstup. Není to známka strachu, je to základní etiketa.

Vyhněte se soutěži v upřeném pohledu

U agresivního psa se vždycky vyhněte upřenému pohledu z očí do očí, je to prakticky jistý způsob, jak ho rozzuřit. Místo toho se dívejte lehce stranou, což z vás dělá omezený terč, a držte si psa v periferním vidění. Přímý pohled ho většinou podnítí, aby se na vás co nejrychleji vrhl. Když už k tomu dojde, chraňte si hlavně tvář, hrudník a hrdlo. Pes vás nejspíš bude chtít povalit a pak se vrhne na citlivé části těla.

Obecně pamatujte – a naučte to i své děti – že pes není robot na hraní, ale živá bytost. Míjíte-li v parku někoho se psem a vaše dítě si chce hrát, dbejte některých pravidel. Před kontaktem si vyžádejte souhlas majitele a ke zvířeti přistupujte opatrně. Klidně mu dejte najevo, že nejste hrozba a místo prudkého vrhání se na něj zůstaňte v bezpečné vzdálenosti. Nechte ho přijít k vám a respektujte jeho náladu. Prudké pohyby jsou nejlepší cestou ke zranění.

Jaký nejvážnější konflikt se psem jste v životě zažili?

Zdroj: WhatIfShow

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Zobrazit další články