Pes jako detektor lži. Pokud se vašemu mazlíčkovi něco, nebo někdo nelíbí, měli byste být na pozoru

Naši oblíbení čtvernožci bývají na pozoru, když se na obzoru objeví něco nového a neznámého. Na některé lidi reagují štěkáním, zatímco jiní je nechávají zcela klidnými.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Toto jejich do značné míry nepředvídatelné chování může mít celou řadu příčin. Mohou se snažit chránit pána, být sami vyděšení nebo v člověku zkrátka vycítí něco, co jejich chování spustí. Jenže na čem vlastně závisí jejich rozdílné chování k různým lidem? Nejčastějším důvodem je přítomnost něčeho nového. I když už se dotyčný se zvířetem setkal, může mít například nové oblečení, což psa zmate a on pak reaguje výhružkou.

Chlupaté detektory maličkostí

I když je pes normálně zvyklý na společnost a běžně se pohybuje mezi lidmi, stále se mohou objevit okolnosti, kvůli kterým se bude cítit ohrožen. Více si tedy bude dávat pozor na lidi, na kterých spatřuje něco nového a neznámého, hlavně co se týká vzhledu a vůní. Některé prvky navíc vnímá jako komplikaci, například klobouky a sluneční brýle, protože nevidí člověku do tváře. To samé platí pro kníry a vousy. K tomu se může připojit oční kontakt, který psi nesnáší.

iZdroj fotografie: Pixabay

Psi se řídí vzpomínkami, které berou jako koncepty. Pokud je například kdysi bila žena s červenými šaty, mohou být nervózní ve společnosti muže v červeném tričku. Vidí totiž stejný vzor, který vyvolává nepříjemnou vzpomínku. Na základě té si pak zvíře vytvoří nedůvěru vůči určité kombinaci – pohlaví, barev či pachů. Příčinu takového chování je velmi obtížné odhalit, protože tímto souborem může být prakticky cokoli.

Ochrana a povaha

Psi jsou v principu velmi teritoriální zvířata, takže chrání svoje území i pány. Z toho důvodu mohou postupovat agresivně proti komukoli, kdo naruší jejich prostor, i když v něm byl předtím už desetkrát. Je to klasický vzor například u návštěv v bytě. Chování návštěvníka přitom nemusí být nijak útočné, stačí jen prudký pohyb nebo hlasitý projev. Ačkoli toto chování zvířete je občas zdrojem komplikací, někdy může také předejít mnohem horším událostem.

iZdroj fotografie: Pixabay

Zvířata jsou totiž obecně velmi dobrými soudci charakteru. Z toho plyne, že pokud na někoho vrčí kontinuálně, dost možná vidí jeho skutečnou povahu, kterou se dotyčný snaží zakrývat. Psi také velmi dobře rozumí společenské interakci a pamatují si, kdo se k jejich pánovi choval špatně. Nepředvídatelnému chování se dá do nějaké míry předejít pečlivou socializací zvířete už od útlého věku, takže ho v dospělosti už nic nepřekvapí. Je i váš psí miláček takovým sociálním kompasem?

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Tomáš Vaculík
Autor článku

Tomáš Vaculík

Zobrazit další články