Rozumí kočky tomu, co jim říkáme aneb Když kočku voláme a nepřichází, ignoruje nás úmyslně?

Život s kočkou je jako jedna velká záhada. I když na ni často mluvíme, nikdy si nemůžeme být jisti, co si právě myslí.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Dokáží kočky rozumět našim slovům a celkově nám, lidem? Pokud jste někdy dumali nad tím, jestli vaše kočka vnímá, když na ni mluvíte, pak vězte, že rozhodně nejste sami. Naštěstí se tímhle zabývali i vědci, takže se můžete dovědět něco o těchto záhadných stránkách života s vaším mazlíčkem. Protože pokud na kočku voláte a ona za vámi nepřijde, neznamená to nutně, že vás ignoruje. Tak se na to pojďme podívat.

Slovům nerozumí, ale zachytí vás

Kočka na vás může reagovat neverbálně způsobem, který jen zkrátka nezachytíte. Obecně samozřejmě nerozumí významu toho, co jí říkáte, ale rozhodně pozná, že komunikujete přímo s ní. Jinými slovy, kočka nám rozumí na stejné úrovni, na jaké my rozumíme jejímu mňoukání. Jde spíše o to, jak si dokážeme vyložit pohyb jejího hřbetu nebo švihání ocasem, zkrátka celkové projevy těla, kterými dává najevo libost, nebo nelibost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kočky sice nerozumí našim slovům, dokáží ovšem rozeznat vokalizaci, gesta a výrazy. Tedy pokud je to vůbec zajímá, samozřejmě. Vědci se dosud v problematice porozumění těchto malých šelem nedostali příliš hluboko. V posledních letech se ovšem výrazně posunulo zkoumání kočičího mozku. Tato zvířata obvykle reagují na lidský hlas změnou pozornosti, tedy otočením hlavy nebo nasměrováním uší.

Kočka reagující na své „pány“

Tato interakce je něco, co si můžete otestovat i u sebe doma. Stačí pečlivě pozorovat, jak kočka zareaguje na vyslovení svého jména. Může natočit uši, dát hlavu na stranu a podívat se na vás. Povídavá kočka někdy zareaguje i zvukově, ovšem podle většiny studií reagují kočky hlavně neverbálně, pokud na lidi vůbec zareagují. Kočky totiž obecně nebyly nikdy domestikovány stejným způsobem, jak tomu historicky bylo například u psů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Místo toho obvykle kočky vyvíjejí vlastní iniciativu, jde-li o komunikaci s člověkem. Mějte to na paměti, pokud váš mazlíček nezareaguje na vyslovení svého jména. Není to žádné trucování, spíš zkrátka odraz jeho vysoce nezávislé povahy. Ale navzdory jasnému vymezení, že kočka se nikomu neklaní, je rozhodně dobré s ní pravidelně komunikovat. Posiluje se tak vaše vzájemné pouto, a přestože nemusí reagovat hlasem, najde si vaše chlupatá společnice vlastní cestu, jak dát náklonnost najevo.

Zdroj: Hillspet

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články