Rozpoznají nejen gestikulaci a tón hlasu, ale také řeč od nesmyslných slov a různé lidské jazyky. Stále umí překvapit svou inteligencí.
Badatelka Laura V. Cuaya žila v Mexiku a celý život mluvila na svého psa jménem Kun-kun španělsky. Když získala práci v Budapešti, vzala svoji border kolii s sebou. Pak ji ale napadla zajímavá otázka. Všiml si Kuk-Kun, že jsou v cizí zemi? Dokázal rozpoznat, že lidé kolem mluví jiným jazykem? Svůj výzkum popsala ve studii v časopise Neurolmage.
Rozpoznání řeči
Výzkumu se zúčastnilo celkem 18 psů různých ras. Psi byli vybráni tak, aby rozuměli španělštině a znali maďarštinu. Výzkumníci jim dali na hlavu sluchátka a mluvili na ně střídavě španělsky a maďarsky. Navíc byla doplněna sada složená z nesmyslných slov. Ze sluchátek se do psích uší linul ženský hlas předčítající Malého prince v obou jazycích, během čehož zvířata procházela magnetickou rezonancí, která skenovala činnost jejich mozku.
Při srovnávání mozkových reakcí na řeč a soubor nesmyslů výzkumníci zjistili odlišné vzorce aktivity v primární sluchové kůře psů. Tento rozdíl existoval nezávisle na tom, zda podněty pocházely ze známého nebo neznámého jazyka. Psi tedy dokázali rozlišit řeč a pouhé blábolení. Ale mechanismus, který je základem této schopnosti detekce řeči, se může lišit od lidského. Zatímco lidský mozek je na řeč speciálně vyladěn, psí mozek může jednoduše detekovat přirozenost zvuku.
Rozpoznání jazyků
Kromě řeči dokázal psí mozek rozlišit i španělštinu a maďarštinu. Tyto vzorce aktivity specifické pro jazyk byly nalezeny v jiné oblasti mozku, sekundární sluchové kůře. Zajímavé je, že čím byl pes starší, tím lépe jeho mozek rozlišoval mezi známým a neznámým jazykem. „Každý jazyk se vyznačuje řadou sluchových zákonitostí. Naše zjištění naznačují, že během života s lidmi si psi osvojí sluchové zákonitosti jazyka, kterému jsou vystaveni,“ říká Hernández-Pérez, spoluautor studie. Čím pes žije déle, tím více má času na učení.
Studie odhaluje, že schopnost učit se zákonitosti jazyka není výhradně lidská. Stále však nevíme, zda je tato dovednost psí specialitou, nebo je mezi zvířecími druhy častější. Je možné, že změny v mozku jsou výsledkem desítek tisíc let, po které spolu psi a lidé žijí. Snad odpovědi přinesou další studie.
Jaká další zvířata by podle vás mohla mít podobné schopnosti?