Proč psi naklánějí hlavu na stranu: Zlepšuje se jim díky tomu zrak a sluch, také tak chtějí potěšit majitele

Psi i kočky poměrně často naklánějí hlavu na stranu. Toto gesto se vyskytuje v různých situacích, většinou ale při pohledu na člověka. Vypadá velmi mile a má svůj důvod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Tento jejich posunek má ve skutečnosti důvodů hned několik. Za všemi se přitom skrývá logika, ačkoli by vás nejspíš nenapadly. Když tohle psi (nebo kočky) provedou, jsou hrozně roztomilí. Je pak velká šance, že jim odpustíme prohřešek nebo dostanou pamlsek. Proč to ale některá plemena dělají častěji než jiná? Přesný důvod zatím badatelům uniká. Přesto odborníci formulovali hned 3 důvody, u kterých je vysoká šance platnosti.

Potřebují lépe vidět

Náklon hlavy může u psů vysvětlit velikost tlamy. Psi totiž sledují naši tvář kvůli emocím – štěstí, smutku, hněvu. Dr. Stanley Coren soudí, že plemeno s dlouhou tlamou (například německý ovčák) má kvůli ní omezené zorné pole. Naklonění hlavy mu tak zkrátka dovoluje vidět mnohem lépe na svého majitele. Coren sám provedl srovnání zahrnující celkem 582 psů. Z nich mělo 396 dlouhé tlamy, zatímco zbytek byl s plošším čenichem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jednalo se tedy o buldoky a mopslíky. Jeho výzkum odhalil, že celých 71 % psů s dlouhým čenichem naklání při komunikaci s majitelem hlavu, zatímco u plochých čenichů to bylo jen 52 %. Tento výzkum ukazuje na poměrně jasnou souvislost mezi tvarem tlamy, jejím záběrem v zorném poli a potřebou tuto překážku nějak kompenzovat. Nicméně jde jen o jeden z faktorů, které mají na toto chování vliv. Co dalšího tedy chlupáče k náklonu hlavy vede?

Zlepšení sluchu

Psi mají obrovský sluchový rozsah, který naše možnosti přesahuje minimálně dvakrát. Konkrétně to znamená, že slyší na mnohem větší vzdálenosti a mnohem vyšší frekvence. Mohou sice s klidem přijímat tyto frekvence, na rozdíl od člověka mají však mnohem větší problém s lokalizací zdroje zvuku. Podle některých badatelů ale právě náklon dovoluje jasně určit, odkud zvuky pochází. Změní se totiž způsob, jakým zvukové vlny přijmou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jedná se vlastně o triangulaci. Psí mozek má dost inteligence na vypočtení času, během kterého zvuk zachytí pravé a levé ucho. Srovnáním okamžiku vzniku signálu v obou uších tak mohou psi zjistit, odkud vlastně dorazil. Jejich střední ucho je krom toho vybaveno svaly navíc, které jim s celkovým zpracováním zvuku pomáhají. Stejně mozek, který má toto svalstvo na starosti, kontroluje také vokalizaci, mimiku a pohyby hlavy. Tedy všechno související.

Jednoduše pozitivní zpětná vazba

Toto chování se zprvu může zdát jako naprosto spontánní projev. Psi však mohou časem snadno zjistit, že jim přináší určitou výhodu a odlehčení celkové situace. Uvědomí si, že případné pozitivní emoce jsou posunkem posíleny, negativní utlumeny. Zvířata umí naše emoce i celkovou řeč těla číst naprosto dokonale. Když se usmíváme nebo smějeme a máme vrásky kolem očí, ví pes, že vyvolal celkovou spokojenost. Což prospívá i jemu.

A mnoho majitelů si tak navyklo odměňovat právě toto nepochybně roztomilé chování větší pozorností, pohlazením, podrbáním či drobnou pochoutkou. Stejně tak delší společností nebo novou hrou. Psi jsou také taktici a rychle si uvědomí, že to může zmírnit hněv majitele při nějakém prohřešku. Právě díky tomuto efektu se psi naučili naklánět hlavu jednoduše proto, aby svého majitele potěšili a upoutali jeho pozornost. Nemůžou tím obvykle nic zkazit.

Kdy se váš pes naposledy tímto gestem vysekal z průšvihu?

Zdroj: Insider
Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Zobrazit další články