Překvapení na ostrově Guam. Čím bojga hnědá překvapila zoology?

Při výzkumu ochrany ohroženého druhu ptactva přišli vědci na překvapivý objev. Jejich nepřítel had bojga hnědá si vyvinula zcela nový systém pohybu, kterým překonává překážky.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Vědcům tím bojgy hnědé zkomplikovali ochranu jednoho z posledních původních druhů ptactva na ostrově Guam.

Hadi po celém světě se pohybují různými druhy kromě známého plazení. Známe druhy, které se pohybují plaváním ve vodě, pouštní druhy se smýkají po písku. Někteří z hadů si adaptovali i systém pohybu vzduchem. Žádný ze známých druhů se doposud ovšem nepohyboval způsobem, jaký vědcům představila bojga hnědá. Tyto hadi se vyznačují rysy jako:

  • žlutohnědá barva,
  • dobře vyvinutý zrak
  • a délka kolem 1,7 metru.
iZdroj obrázku: pixabay.com
Had změnil způsob pohybu

Ostrov ovládaný hady

Bojga hnědá patří k jednomu z invazivních druhů na ostrově Guam. Tito stromoví hadi zde během několika desítek let vyhubili téměř celou populaci původního druhu špačka mikronéského. Problémy působí i při dodávkách energie. Hadi často lezou na sloupy elektrického vedení a způsobují zkraty přerušující dodávky proudu.

Při svém boji proti agresivní populaci hnědých hadů vědci přišli s několika metodami ochrany špačků. Jeden z nich spočíval v umístění ptačího hnízda na vysoký hladký sloup. Bojga hnědá ale vědcům připravila nečekané překvapení.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Známý had je v hledáčku zoologů

Neočekávaný způsob pohybu

Zhruba metr dlouhý had zauzloval svoje tělo do krátkého uzlu podobnému tomu na lasu. Díky tomu mu šířka a obvod sloupu nebránily ve šplhu. Ačkoliv šplhání v této pozici plazovi přinášelo značné potíže a vykazoval známky vyčerpání, nakonec dosáhl svého cíle. Vědci se tak domnívají, že ve volné přírodě hadi tento druh pohybu využívají spíše zřídka.

Objevení nového způsobu pohybu vědcům umožňuje lepší ochranu špačků mikronéských. Vědci jednoduše zvýší průměr sloupů, na které umístí špaččí hnízda. Postup vědců zatím vykazuje vysokou efektivitu a špačci se na nová hnízda rychle adaptovali.

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články