Pozor, i v Česku narazíte na smrtelně jedovaté pavouky. Co dělat po styku s nebezpečným osminožcem?

Měnící se klima planety způsobuje nejrůznější migrace v oblasti fauny i flóry. Zástupci hmyzí říše včetně pavouků nejsou v tomto ohledu výjimkou.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Teplomilné a jedovaté pavouky měl našinec dlouhou dobu spojené s tropickými krajinami. Přítomnost jedovatého hmyzu u nás, v relativně chladné České republice uprostřed Evropy, byla věcí nevídanou. Jenže i zde už dochází k takovému oteplení, že se tento hmyz dostává do všech koutů naší vlasti. Ne, že bychom neměli jiné jedovaté živočichy, ovšem hmyzu potká člověk násobně víc než například hadů.

Jedovatí pavouci jsou doma i tady

Asi nejnápadnějším pavoukovcem, který k nám migroval, je křižák pruhovaný. Tento druh umí vyděsit hlavně velmi nápadným exotickým vzorem, tudíž se stává podezřelým na první pohled. Samička má velikost přesahující 2 centimetry a zaujme kombinací černých, žlutých a bílých pruhů na těle. Ještě před 50 lety byl tento pavouk v Evropě velmi vzácný. U nás je pozorovatelný od roku 1991, přičemž se z jižní Moravy postupně rozšířil na celé území státu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Skutečně jedovatým druhem je ale hlavně zápřednice jedovatá, která sem dorazila stejným způsobem jako křižák. Je zbarvená žlutě až nazelenale a vysílá tak jasnou zprávu, že je tvorem, na kterého je třeba si dát pozor. Zápřednice je jeden z největších a nejjedovatějších pavouků v Evropě. Dorůstá velikosti až 4 centimetry. Málokdy sice skutečně zabije, ale riziko velmi bolestivého kousnutí při pohybu travou neuklidní nikoho.

Individuální reakce na jed

Pokud se vám podaří na ni narazit a opravdu vás pokouše, připravte se na velmi ošemetných 24 hodin. Její kousnutí je silně bolestivé, jed může způsobit lokální ochrnutí končetin, silnou nevolnost, malátnost i psychologickou úzkost. Asi nejhorší možností pro člověka je, pokud se mu něco takového přihodí o samotě a daleko od civilizace. V takovém stavu snadno hrozí pád, omdlení nebo jiná potenciálně nebezpečná situace.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Zápřednice je aktuálně invazivním druhem. Nejčastěji se vyskytuje na loukách, ovšem útočí hlavně samičky, které chrání svá vajíčka ve formě zámotků. Nejohroženější skupinou jsou v tomto případě samozřejmě alergici na jedy jakéhokoli druhu. Navíc v případě tohoto hmyzu hraje roli také psychika. Bodnutí od vosy – které může být stejně bolestivé – jsme nejspíš zažili všichni. Kousnutí od pavouka má za sebou málokdo.

Zdroj: InfoGlobe

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články