Jediný správný způsob, jak odstranit klíště z vašeho psa, aniž byste mu ublížili

Pokud váš pes tráví hodně času venku, kontroly na přítomnost klíšťat by měly být denní rutinou. Ovšem ne každý ví, jak parazita správně odstranit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Je zažitým omylem, že klíšťata se vyskytují jen v lese nebo v divoké přírodě. Vzhledem k množství zeleně v obcích stačí k získání tohoto nechtěného úlovku naprosto běžná zahrada, nebo i jen krátký průchod městským parkem s několika stromy. A zvláště u huňatých psů mají klíšťata víc než dostatek materiálu na zachycení, navíc srst současně komplikuje jejich nalezení. Pravidelná kontrola je proto základem toho, že váš mazlíček nebude mít žádného „podnájemníka“.

Je to klíště, není to klíště?

Prvním krokem je pomalé a pečlivé prozkoumání srsti vašeho psa pomocí prstů. Nevynechejte žádnou část a kontrolujte jakoukoli nerovnost, na kterou narazíte. Pokud najdete oteklé nebo zarudlé místo, rozhodně zpozorněte a prohlédněte ho blíž. Neomezujte se jen na trup psa, kontrolujte i pracky a prostor mezi drápky, vnitřek uší, tvář, krk i čelisti. Hlavně tmavě zbarvené části jsou velmi zrádné a je potřeba je pořádně prohmatat.

iZdroj fotografie: Unsplash

Klíště je obvykle černé nebo hnědé barvy a má osm nožiček. Některé druhy jsou velice drobné, dosahují velikosti asi jako hlavička špendlíku, proto se mohou zachytit naprosto všude. Pokud jste nějakého parazita nalezli, je potřeba jej opatrně odstranit, proto se vybavte dezinfekcí, pinzetou a rukavicemi. Kdykoli manipulujete s klíštětem, vyhněte se jeho přímému kontaktu s kůží, nezapomínejte proto na ochranu rukou. Nejdříve potřete cizopasníka alkoholem, ten jej paralyzuje.

Vytrhnout jistě, ale opatrně

Poté zachyťte klíště pinzetou co nejblíže kůži psa a uchopte ho pevně, ale bez rozmačkání. Pak ho opatrně vytrhněte a ránu okamžitě dezinfikujte. Nespěchejte, raději postupujte pečlivě, důležité je nenechat zbytky klíštěte v ráně. Vytrženého jedince dejte do sáčku nebo pevně uzavíratelné krabičky a svého psa pozorujte, zda nebude vykazovat zvláštní příznaky. Pokud se dostaví například horečka, nechutenství nebo neochota k pohybu, vyhledejte veterináře.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ten může klíště otestovat na přenosné choroby a stanoví další postup. Pravidelně svého psa česejte hřebenem proti těmto parazitům a po takové údržbě srsti důkladně vyluxujte. Každý týden mu také dopřejte koupel, protože ani hřeben nevychytá všechno. Pravidelná kontrola srsti a obecná bdělost je nejlepším receptem, jak svého psího přítele uchránit nezvaných návštěv, případně choroby, která může vést až k jeho smrti.

Zdroj: HumaneSociety

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Zobrazit další články