Egyptsky Aswan zaplavila voda a také škorpioni | VědaŽivě.cz

Biblická pohroma sužuje Egypt. Bezprecedentní bouře přinesly vlnu škorpioních útoků

Město Aswan na jihu Egypta zažilo nedávno velmi silné deště spojené i s bleskovými povodněmi. Jenže to není jediná pohroma, která obyvatele postihla.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když jsou samotné povodně bezprecedentní a město je zvyklé asi na 10 milimetrů srážek za rok, má tato událost děsivý důsledek – škorpiony. Deště totiž vyplašili štíry v mnoha hnízdech v této oblasti. Mnozí klepítkatci tak hledali útočiště ve vyšších lokalitách, což zahrnovalo samozřejmě i lidské domácnosti. Podle místních zpráv bylo těmito zvířaty bodnuto minimálně 453 lidí. Zatím pro tři z nich bylo toto setkání osudné a zranění podlehli.
Dvě aswanské rány jako z Bible

Region je domovem černého štíra, latinsky Androctonus crassicausa, který je velmi nebezpečný. Lze jej poznat podle neobyčejně tlustého ocasu a je známo mnoho případů úmrtí právě ve spojitosti s jeho bodnutím. Černý štír se usazuje ve zdech domů, hlavně v ruinách budov zničených například válečným konfliktem – jako je tomu v Iráku. Je rozšířený na Blízkém východě, v Řecku a Turecku.

Jeho jed je smrtící směsí neurotoxinů, kardiotoxinů a nejspíš i myotoxinů. Kromě intenzivní bolesti, zarudnutí a silného otoku vede bodnutí k potížím se srdcem, vnitřnímu krvácení a problémům s dýcháním. Neurotoxin způsobí paralýzu, kardootoxin útočí na srdce a myotoxin způsobí rozklad svalové tkáně. Lékaři v oblasti se proto přesunuli z covidových jednotek, aby reagovali na tuto hrozbu, což potvrdilo egyptské ministerstvo zdravotnictví.

Uvolnění dodatečných protijedů

Protijed na bodnutí škorpionem je v nemocnicích v Aswanu obecně dostupným preparátem. Dávky navíc byly následně uvolněny k distribuci v lékařských jednotkách poblíž vesnic u hor a v pouštích v okolí. Černý škorpion byl považován za riziko pro vojáky během války v Perském zálivu, i když je obecně brán jako neagresivní druh. Jde o nočního pavoukovce, který se během dne skrývá ve škvírách nebo pod různými objekty či kameny.


iZdroj fotografie: Pxhere

V noci se pak škorpion vydává na lov a jeho jídelníček sestává hlavně z hmyzu a dalších bezobratlých, případně malých ještěrek. Smrt po útoku tímto klepítkatcem obvykle nastává v důsledku zástavy dechu, selhání srdce nebo šoku. Je zřetelné, že škorpioni používají velmi podobnou směs toxinů v jedu jako například chřestýši či další jedovatí hadi. Ti také oběť svalově paralyzují a následně nechají selhat srdce či plíce.

Narazili jste někdy v přírodě na štíra?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
Celerem proti vysokému tlaku: Semínka zeleniny zvyšují průtok krve a navrací zdravou rovnováhu
Události247.cz
,,Měli bychom dětem umožnit zvýšení ochrany,“ říká o přeočkování známá pediatrička Hana Cabrnochová
ArmádníZpravodaj.cz
10 strojů, které se nejvíce podepsaly na válečném nebi. Přinesly nové technologie i taktiky
adbz.cz
Čištění skvrn od A do Z: Správná přísada zbaví potu, kávy i vína. Špinavé prádlo již nikdy neskončí v koši na odpadky