Dýchání je u lidí možné i konečníkem. Skutečnost, jež otevírá dveře pro nové přístupy k léčbě nemocných pacientů

Japonští vědci zjistili, že někteří savci jsou schopní dýchat konečníkem, což by mohlo v budoucnu pomoct i lidem.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Některé druhy savců jsou podle všeho schopny dýchat kromě běžné cesty také pomocí konečníku, jak zjistili vědci v Japonsku. Tato skutečnost otevírá dveře pro nové přístupy k léčbě lidských pacientů trpících respiračními nemocemi. Dýchání znamená pro mnoho zvířat jednoduše vdechnutí kyslíku a vydechnutí oxidu uhličitého. Existuje ovšem několik druhů schopných dýchat přes svoje vnitřnosti, když se zásoba kyslíku v okolí ztenčí.

Možnost dýchat druhým koncem

Vědci na univerzitě v Tokiu teď ukázali, že kyslík se může u myší, krys a prasat dostat do krve skrze jejich konečník. Technika známá jako enterální ventilace může vypadat trochu podivně, ale v budoucnu by se mohlo jednat o další řešení pro pacienty s respiračními onemocněními, podotýkají badatelé. Rektum má těsně pod povrchem bohatou zásobu cév – ostatně některé léky se podávají touto cestou, neboť se tak snadno dostanou do krevního řečiště.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tato skutečnost přivedla vědce na myšlenku, zda by bylo možné stejným způsobem zásobovat tělo potřebným kyslíkem. Na myších, krysách a prasatech otestovali dvě metody – zvířata byla nejdříve ochuzena o kyslík, který jim byl následně podán skrz rektum buď ve formě plynu, nebo infuzí speciální kapaliny schopné pojmout velké množství kyslíku a oxidu uhličitého.

Znatelné okysličení bez negativ

V obou případech se hladina kyslíku v krvi zvířat zvýšila a dovolila jim přežít po delší dobu. Stejně tak se zvýšil změřený stupeň okysličení samotných buněk. Navzdory nízkému absorbovanému množství nebyly nalezeny žádné negativní dopady, které by bylo možné spojit právě s nedostatkem kyslíku. Lidští pacienti s respiračním problémem by mohli dostávat kyslík obdobným způsobem, což by snížilo negativní dopady kyslíkové deprivace, zatímco by podstupovali léčbu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Enterální ventilace tak slibuje skutečně zajímavé možnosti. Je nutné provést další klinické testování bezpečnosti této metody a také lépe porozumět samotné mechanice, jakou enterální dýchání probíhá. Do budoucna bude potřeba vytvořit skutečně kvalitní, účinný a zároveň bezpečný postup, který bude přizpůsoben nemocničním podmínkám, především technickým možnostem aplikovatelným během péče o pacienty.

Zdroj: Science Focus

Diskuze Vstoupit do diskuze
92 lidí právě čte
Zobrazit další články