Proč pes vše kolem sebe očichává: Každodenní pobyt v bytě jim nevyhovuje, potřebují poznávat

Psi v cizím prostředí či na procházkách běžně očichávají všechno, co se kolem naskytne. Rozhodně jim v tom nebraňte, tento jejich zvyk má velmi dobrý důvod.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Psi jsou k očichávání jednoduše zrozeni. A na rozdíl od koček, kterým stálý pobyt v pohodlí bytu nedělá problémy, potřebují také každodenní pohyb po venku. Pravda, kočka, která má k dispozici zahrádku, bude chtít ven také. U psů pomáhá čas na čerstvém vzduchu celkovému zdraví a také vybití energie. Během chůze se probouzí jejich instinkty, hlavně touha všechno kolem očichat. Majitelé by jim v tom rozhodně neměli nijak bránit.

Zrozen k větření

„Psi jsou zrozeni k tomu, aby k věcem čichali. Jejich čenich se během tisíců let výrazně přizpůsobil. Proto ho dnes používají k důkladnému studiu svého prostředí,“ vysvětluje Dr. Gabriel Fadl. Jakmile čichají ke stromu nebo tělu jiného psa, získávají o něm veškeré potřebné informace. Jejich čich je nejméně 10krát silnější než ten lidský. My spoléháme především na zrak, psi zase žijí především ve světě pachových odstínů.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

Podle více studií je psí čich navržen tak, že konkrétní pachy procházejí jednotlivými komorami čichových receptorů. Jsou tedy schopni si je skutečně rozdělit a přesně identifikovat jednotlivé složky prostředí, které je obklopuje. K tomu může také přispět správné venčení psa, které by mělo něco přinést jak majiteli, tak samotnému zvířeti. Většinou totiž lidé venčí jen proto, aby si pes ulevil někde jinde než doma.

Další výklady chování

Když už se se psem vypravíte ven, věnujte procházce dostatek času. Vyčleňte si čas na to, abyste se sami mohli zastavit, zatímco váš chlupáč bude svým tempem zkoumat okolí. Rozhodně psům dovolte, aby byli zvědaví a svět kolem sebe pečlivě zkoumali. Očichávání je pro ně prostě cestou sběru klíčových informací. Stejně tak může jít o známku nervozity či stresu. Je proto potřeba na mazlíčka během procházky stále dohlížet,“ dodává Fadl.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Parky vyplněné zelení jsou pro naše čtyřnohé přátele doslova rájem na zemi.“ Najděte si proto bezpečná a zajímavá místa, měňte trasy a nechte zvířata zkoumat svět podle svého naturelu. Lidé mají asi 10–20 milionů čichových buněk, zatímco psi podle plemena až 220 milionů. Roli ovšem hrají i mozková centra, která dovedou pachy vyhodnotit. I tady vedou psi na celé čáře. Jejich ústrojí na analýzu je totiž až 40krát větší než to lidské.

Nejlepší psí čich?

Z celé psí rodiny vede zcela s přehledem bloodhound s cca 300 miliony čichových buněk. Není proto divu, že prosluli jednak jako lovečtí psi, ale také jako záchranáři. Nejlepší čich mají díky širokým nozdrám, roli hrají ovšem i jejich uši. Ty totiž během větření vytváří kolem čenichu ideální prostředí pro efektivní nasávání pachu. Lze si to představit jako určitý druh trychtýře, který pomáhá okolním pachům do psího čenichu. Dobrý patent, že?

Už jsme zmínili skutečnost, že mají psi čichové ústrojí zcela jinak postavené. Pachy tak rozeznají v bilionech dalších vůní a zápachů. Zjednodušeně řečeno, jako lidé rozeznáme lžičku cukru v šálku kávy. Psi ji ovšem rozpoznají ve dvou olympijských bazénech naplněných vodou. Jejich čich dovede rozeznat i choroby, což se fenomenálně osvědčilo během koronakrize. Psi se tak stali živými detektory na letištích i tam, kde testy selhaly.

U čeho se váš pes naposledy nejvíce čichově zasekl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Zobrazit další články