Účinky anestezie nenechají odborníky spát. Co se děje v mozku a proč necítíte žádnou bolest?

Vědci se rozhodli přijít na kloub mechanismu anestézie. Poznatky mohou osvětlit, proč jsou lidé po probuzení omámení nebo proč někdy dochází k trvalému poškození mozku.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

I když je anestezie celkem běžnou praxí, stále nad ní visí několik otazníků, na které by lékaři rádi znali odpovědi. Lepší pochopení toho, jaké mechanismy stojí za anestezií, by mohlo pomoci zdokonalit léky používané během operace. Proto se australský tým vědců rozhodl zaměřit na běžně používaný lék propofol. Ve své studii se Bruno van Swinderen, PhD, docent z University of Queensland v Austrálii, rozhodl účinky propofolu prozkoumat.

Účinky propofolu na potkany 

„Anestezie propofolem je extrémně bezpečná, stejně jako většina dnešní anestezie. Znalost mechanismu nám však může pomoci pochopit, proč je zotavení z celkové anestezie pomalé a někdy problematické. Propofolem můžete udržet lidi pod kontrolou po dlouhou dobu, takže mám pocit, že jsme narazili na lék, který docela dobře funguje,“ zdůvodnil výběr léku van Swinderen.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzvou při studiu odezvy na anestezii bylo zjistit, jak bezpočet malých účinků během presynaptické fáze vede k velkým změnám ve fungování mozku. Protože bylo potřeba umístit mikroskop s vysokým rozlišením na buňky v mozku, nebyly zkoumány mozky lidí, ale potkanů. Naštěstí je synaptické uvolňování u zvířat a lidí téměř totožné. 

Omezení komunikace neuronů

Neurony mezi sebou komunikují uvolňováním látek do synaptické štěrbiny – kontaktního místa mezi nervovými buňkami. Ví se, že propofol ovlivňuje spánkový systém mozku podobně jako prášek na spaní, ale tým van Swinderena zjistil, že narušuje také presynaptické mechanismy. To pravděpodobně ovlivňuje komunikaci mezi neurony v celém mozku způsobem, který je odlišný od spánku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Propofol omezuje pohyb klíčového proteinu syntaxinu-1A, který je důležitý pro komunikaci mezi neurony, a tím snižuje jeho účinnost. To by mohlo vysvětlovat, proč jsou pacienti po operaci obvykle omámení. Ačkoliv propofol pacienta nejprve uspí, nejdůležitějším mechanismem anestezie je rozsáhlé narušení synaptické konektivity. Lidské mozky mají cca 100 biliónů synapsí. Pokud je mobilita syntaxinu-1A narušena v každém z nich, je snadné si představit, že takový zásah může vyvolat trvalé změny. 

Podstoupili jste narkózu? Pokud ano, jak jste se cítili po probuzení?

Zdroj: Healthline, Bruno van Swinderen,Trapping of Syntaxin1a in Presynaptic Nanoclusters by a Clinically Relevant General Anesthetic, 2018

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Zobrazit další články