Jaké problémy nám může způsobit nedostatek vitamínů?

Pro správné fungování organismu potřebujeme mít v těle dostatečnou zásobu vitamínů a minerálů. Víte, co vám hrozí, pokud je budete mít v těle nedostatek?
i Zdroj fotografie: dodáno inzerentem
                   

Lidské tělo by mělo být schopno přijmout ze stravy všechny potřebné živiny, jako jsou vitamíny, minerály a stopové prvky. V případě, že držíme přísné diety, konzumujeme jednotvárnou stravu, trpíme potravinové intolerance nebo máme jiná onemocnění, může se stát, že nám některé látky budou v těle chybět. Tehdy je na místě uvažovat o jejich doplnění prostřednictvím vitamínů a doplňků stravy. Pokud i vy uvažujete nad jejich koupí, využijte na to Lékarna.cz slevový kód nebo DrMax slevový kupón a ušetřete.

Existuje 13 vitamínů, které dělíme do 2 základních skupin – vitaminy rozpustné v tucích a ty, které jsou rozpustné ve vodě. Obzvláště velký pozor bychom si měli dát na první skupinu, do které patří vitaminy A, D, E a K. Právě ty se totiž zvyknou v našem těle hromadit, proto bychom jejich konzumaci vždy měli konzultovat s lékařem. Do skupiny vitamínů rozpustných ve vodě patří vitaminy B1, B2, B6, B12, kyselina listová, niacin, kyselina pantotenová, biotin a vitamín C.

Vitamín A

Zpomaluje proces stárnutí, přispívá ke správnému fungování imunity a pomáhá udržovat zdravou pokožku a oči. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou náchylností k infekcím či šeroslepostí.

Vitamíny skupiny B

Jejich společným znakem je to, že se podílejí na energetickém metabolismu a činnosti nervové soustavy. Na jejich dostatečný příjem by si měli dát pozor zejména sportovci, lidé vystavení stresu, těhotné ženy a pacienti, kteří užívají antibiotika. Pokud trpíte mravenčením v končetinách, poruchami spánku, migrénou či únavou, je možné, že je v stravě nepřijímáte dostatečné množství.

Vitamín C

Je důležitým antioxidantem, potřebujeme ho pro správný průběh metabolismu bílkovin a syntézu neurotransmiterů. Je rovněž nezbytný pro správnou tvorbu kolagenu. Jeho deficit se může projevit například i problémy se zuby.

Vitamín D

Vitamin D je nezbytný při vstřebávání vápníku a jeho ukládání v kostech. Kromě toho ve velké míře ovlivňuje i správné fungování imunitního systému.

Vitamín E

Má silné antioxidační účinky a chrání buňky před volnými radikály. Rovněž oddaluje proces stárnutí a pomáhá udržovat pěknou a zdravou pleť.

Vitamín K

Jde o další vitamin, který se doporučuje přijímat spolu s vápníkem, aby se tak zajistilo jeho optimální vstřebávání. Rovněž ovlivňuje i srážlivost krve a zdravé kosti. Trpíte častým krvácením z nosu a dásní? Může za tím být nedostatek vitamínu K.

Tak jako je problémem nedostatek vitamínů, chybou je i jejich nadměrné užívání. Některé látky tělo bez problémů vyloučí, ale jiné se v těle hromadí a mohou způsobit vážné problémy. Nechte si hladinu vitamínů a minerálů zkontrolovat vyšetřením z krve u svého lékaře a případné nasazení vitaminů a výživových doplňků konzultujte s ním.

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 161 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Jak kávu správně pít, aby měla co největší a nejdelší účinek aneb Proč vás káva uspává
Události247.cz
Pandemie na ústupu. Vojtěch chce zrušit další očkovací centra, praktici před tím varují
ArmádníZpravodaj.cz
Osvědčený trampský trik, jak si jednoduše vyrobit lampu na osvětlení nočního tábora, či domácnosti po výpadku elektřiny
adbz.cz
Stop komárům a octomilkám jednou provždy. Osvědčený způsob restauratérů, jak se jich zbavit snadno a trvale