Stromy již na globální oteplování samy nestačí. Plocha USA zakrytá lesy by zachytila pouze desetinu CO2

Stromy mohou hrát významnou roli při zpomalování změn klimatu. Bohužel je situace natolik kritická, že populární sázení stromů nebude stačit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ze všech stran se na nás hrnou výzvy typu: „Zasaďte strom, ochraňte planetu.“ Švédská klimatická aktivistka Greta Thunberg natočila film, ve kterém se zasazuje o ochranu světových lesů a o znovuvysazení těch, které byly vykáceny. Vláda Spojeného království za poslední desetiletí vysadila miliony stromů. Také další státy se předhánějí v počtu zasazených stromů, ale bezmezná víra v zelenou spásu není na místě. Stromy pomohou zpomalit změnu klimatu, ke skutečnému obratu událostí však budou potřeba i další kroky. 

Stromy již na oxid uhličitý nestačí

Lidé ročně vypustí do atmosféry zhruba 30 až 40 miliard tun oxidu uhličitého. Většina vědců souhlasí s tím, že potřebujeme způsob, jak zachytit část oxidu uhličitého z atmosféry. Jedním z nápadů je zasadit hodně stromů. Jak stromy rostou, nasávají oxid uhličitý svými listy a přeměňují ho na sacharidy, které používají k růstu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ve skutečnosti bychom však museli pokrýt celé Spojené státy americké, jen abychom zachytili 10 % množství oxidu uhličitého, které ročně vypustíme. Na této planetě není dost místa na to, abychom měli zemědělskou půdu potřebnou k nasycení světa a navíc prostor pro výsadbu potřebného počtu stromů. Místo změn klimatu bychom řešili hladomory.  

Hlavně nekácet

V současné době je mnoho vysazovaných stromů monokulturami rychle rostoucích komerčních druhů. Ty nemají prakticky žádné přínosy pro biologickou rozmanitost a mohou naopak škodit. Lepší by bylo obnovit druhově bohaté lesy. Výsadba bohatých nových lesů může zvýšit místní biologickou rozmanitost a také zlepšit dostupnost vody.

iZdroj fotografie: Uživatel Calibas / Creative Commons / CC BY-SA

Co by se však určitě mělo zastavit, je odlesňování. Ponecháme-li stranou vymírání druhů, odlesňování je jedním z největších zdrojů oxidu uhličitého, protože když jsou stromy káceny, velká část uhlíku, který je v nich uložen, uniká do ovzduší, zvláště je-li dřevo spáleno. Například v roce 2017 změny ve využívání půdy, většinou odlesňování, přispěly čtyřmi miliardami tun emisí oxidu uhličitého k celkovému celosvětovému objemu 41 miliard tun. Jinými slovy, pokud bychom přestali kácet stromy, snížili bychom naše roční emise asi o 10 %.

Co si myslíte o reklamních akcích typu za každý zakoupený výrobek zasadíme strom?

Zdroj: Insider, BBC, DailyMail

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Zobrazit další články