15 prudce jedovatých rostlin a stromů. Jsou smrtelně nebezpečné na pouhý dotek, řadu z nich venku potkáváte

Některé rostliny v přírodě vypadají velmi lákavě. Jenže už jen jejich dotek může vážně poškodit naše zdraví.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Kolem jedovatých a nebezpečných rostlin chodíme v přírodě poměrně běžně. Tato flóra se často jen lehce liší od běžného porostu. Snadno se tak může stát, že si ji spleteme s druhy, které známe a jež žádné riziko nepředstavují. Právě proto je třeba mít se na pozoru, protože stačí i jen trochu jiný odstín květu, a rostlina nám může způsobit například kožní vyrážku na celé měsíce. Následující výběr by vám měl pomoci vyhnout se takovým problémům.

Velkolepost nejen bolševníku

Bolševník velkolepý se dá květem snadno zaměnit s mrkví obecnou, která kvete čistou bílou. Bolševník je naproti tomu slabě nazelenalý, což může v různých světelných podmínkách mást. Jeho stonek je jasně zelený a najdete na něm rudé tečky. Kontakt pokožky s mízou bolševníku způsobuje výraznou bolest, objevit se mohou i puchýře. Pokud jsou zasaženy oči člověka, může být následkem dokonce oslepnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mancinela obecná roste na pobřeží tropické Ameriky. Říká se jí také plážové jablko, protože její plody připomínají malá jablíčka. Jde o peckovice, které na sobě mají hnědý pruh podobný vyrážce. Strom či keř má jasně zelené listy, ovšem každá jeho část obsahuje toxiny velmi nepříjemné pro naši kůži. Kontakt s bílou mízou způsobuje silné lokální záněty. V případě alergiků mohou být následky velmi nepříjemné a obtížně léčitelné.

Místy jedovatá rodina škump

Běžná škumpa orobincová, která vám nic neudělá, se vyznačuje chlupatými plody, které vypadají jako červené chocholky. Můžete však na ni mít alergii a dotek vám pak podráždí pokožku. Její jedovatá verze má jen stonky se zelenými bobulkami, které připomínají tykadla. Kontakt s nimi vám může na kůži vyvolat nepříjemnou vyrážku, která nedá pokoj i několik týdnů. Brzo na jaře jsou listy jedovatého druhu jasně oranžové. Později přejdou do zelené a na podzim se zbarví do červenooranžových odstínů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Určitě jste se už někdy setkali v angličtině s pojmem poison ivy. V češtině je to jedovatec kořenující, který produkuje dráždivou olejovitou pryskyřici. Její dotek vám přivodí velmi otravnou, svědivou a bolestivou vyrážku a ta se může z jednoho místa rozšířit na celé tělo. Poznáte ho podle způsobu růstu, jde o popínavou révu či keř s listy rostoucími vždy po třech. Pochází ze Severní Ameriky, pomalu se však rozšiřuje i v Evropě.

Zdroj: BrightSide

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Na hypertenzi i deprese: Banány dokáží vyléčit 6 zdravotních problémů lépe než pilulky. Nakonec už je vůbec nebudete potřebovat
Události247.cz
Události247.cz
Tereza H. chce očistit své jméno. Podle vlastních slov se poučila
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rakety Točka jsou sice zastaralé, ale ve válce na Ukrajině již dokázaly napáchat řadu škod a děsí obě strany
adbz.cz
adbz.cz
Excelentní trik na čištění digestoře: Mastná špína ani usazený prach nemají šanci. Práce zabere jen 5 minut