Brána do pekel, jak místní nazývají Barhútskou studnu, děsí společnost už řadu let. Co našel tým badatelů na jejím dně?

Průzkumný tým složený ze speleologů prozkoumal poprvé v historii dno Barhútské studny. Přírodnímu závrtu se přezdívá „brána do pekel“.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Barhútská studna je přírodní krasový závrt, který se nachází uprostřed pouště v provincii Al-Mahra ve východním Jemenu – nedaleko hranic s Ománem. Kvůli její tajemnosti (dosud nebyla podrobně prozkoumána) je opředena řadou legend a pověr, kterým místní obyvatelé stále bezmezně věří, a jež jí vynesly označení „Pekelná studna“. Prvními průzkumníky, kteří se odvážili až na její dno, jsou ománští speleologové. Ti se v září loňského roku spustili do hloubky 112 metrů a mohli si jako první na světě útvar prohlédnout.  

Jako první dosáhli dna Pekelné studny

Gigantický přírodní závrt, jehož vstupní otvor je 30 metrů široký, a který sahá až do hloubky 112 metrů, zůstával dlouhou dobu zahalen tajemstvím. Ačkoliv se o jeho prozkoumání pokoušela řada amatérských jeskyňářů, na dno se žádný z nich nedostal (nadšenci se dokázali spustit maximálně do hloubky 60–80 metrů). Teprve minulý rok – 15. září 2021 – ho důkladněji prozkoumala skupina deseti ománských speleologů z týmu Oman Cave Exploration Team.

Ti na okraji závrtu postavili kladkový systém, který jim umožnil sestoupit až na samé dno. Tam na osm z nich čekalo překvapení (dva členové týmu zůstali nahoře, aby svým kolegům zajistili bezpečný sestup i výstup). Neodhalili kus jemenské historie, jak doufali, ovšem nalezli vodopády, stalagmity sahající do výšky až 9 metrů či vzácné jeskynní perly. Ty vznikají jako sekundární krasový jev v průběhu desetiletí u dna (krasových) jeskynní srážením aragonitu na drobných kamíncích či hrubém písku mělkých jezírek.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kromě přírodních útvarů narazili speleologové na dně závrtu na hady, žáby, brouky nebo uhynulá zvířata (především různé ptáky), která do Barhútské studny spadla. Aby přírodnímu úkazu lépe porozuměli, odebrali z něj vzorky hornin, vody i půdy. Pokud se jim to podaří, chtějí podle nich určit stáří závrtu a jeho historii.

Barhútská studna měla být bránou do pekel

Ačkoliv je vznik přírodních závrtů dobře popsán (zejména vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejtypičtějších povrchových krasových jevů), místní obyvatelé stále věří, že se jedná o bránu do pekel. Legendu, která se traduje již po staletí, podkládají mj. odporným zápachem, který se z Pekelné studny line. Jiná část tamních obyvatel věří, že Barhútská studna vznikla jako vězení pro džiny či démony. Z toho důvodu je nebezpečné se k ní přibližovat, jelikož by vás mohla vtáhnout dovnitř. Zakázané je o ní rovněž mluvit – přináší to neštěstí.

Jaké další fascinující přírodní úkazy znáte?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
106 lidí právě čte
Zobrazit další články