Pod ostrovy Aljašky se může skrývat obří vulkán. Kdyby vybuchl, může smazat z povrchu zemského celou civilizaci

Aljaška může pod svými ostrovy ukrývat supervulkán, což odhaluje geologická hra se spojováním teček symbolizujících konkrétní místa na mapě.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Početné vulkány na Ostrovech čtyř hor, které jsou součástí řetězce Aleutských ostrovů u jihozápadní Aljašky, nejspíš spojuje jeden obrovský kráter vzniklý erupcí supervulkánu. Záhadný a původně neobjevený supervulkán se tak může nacházet právě pod tímto ostrovním řetězem. Je pravděpodobně natolik obrovský, že pokud by vybuchl během posledních několika tisíců let, nejspíš by smazal z povrchu civilizaci po celém světě.

Supervulkán skrytý zrakům i dosavadnímu zkoumání

K objevu, dosud nepotvrzenému, vedlo hned několik indícií, které spolu na první pohled nesouvisejí. Slovy kriminalistiky nebyla nalezena vražedná zbraň. A upřímně, celá soustava na ostrovech zatím vypadá jako běžné seskupení vulkánů, konkrétně šesti sopek. Jenže když se dostupné informace dají dohromady, přesvědčivě ukazují na existenci rozsáhlého kráteru (tzv. kaldery) s průměrem asi 20 kilometrů.

iZdroj fotografie: Unsplash

Vrcholky existujících sopek jsou uspořádány do kruhu a mapování mořského dna pocházející převážně z 50. let ukazuje hřbet ve tvaru oblouku a současně jámu ve středu prstence o hloubce asi 130 metrů. Obojí naznačuje, že viditelné vulkány jsou vlastně součástí jedné obří kaldery, která byla zformována explozí a vyprázdněním velké magmatické komory, tzv. krbu. Satelitní snímky, analýza vulkanických plynů a také vzory mikrootřesů nahrávají stejnému závěru.

Další hledání skrytého supervulkánu

Výskyt mikrootřesů badatele nepřekvapil, protože například Mount Cleveland je jednou z nejaktivnějších sopek na těchto ostrovech. Jenže dosah otřesů byl mnohem větší, než by odpovídalo vulkánům, které vidíme jen na povrchu. Kontext ústředního kráteru by tak dával dokonale smysl. Častým znakem kalder jsou dosud aktivní sopky na jejich okrajích, vycházející ze společného magmatického krbu. Mount Cleveland by do takového scénáře zapadal.

iZdroj fotografie: Pixabay

Od roku 2001 vybuchl asi 70krát a tato úroveň kontinuální aktivity je typická právě pro vulkány ohraničující kaldery. Skládání důkazů dohromady je kvůli vzdálené a složité, převážně podvodní lokalitě veliká výzva, kromě toho nové sopečné depozity zakrývají ty staré. Různé studie poskytují odlišné linie důkazů pro podporu teorie supervulkánu, ale žádná je dosud nedokázala spojit do uceleného obrazu. To je tedy cílem budoucího zkoumání.

Zdroj: Science News

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články