Mikroby na mořském dně mohou lidstvu pomoci při hledání mimozemského života. Už probíhá podrobné zkoumání

Mikroorganismy žijící na velké desce starověkého mořského dna v Perském zálivu mohou podle nové studie odhalit stopy života na jiných planetách.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Vědci z Arizonské státní univerzity studovali oblast zvanou Samail Ophiolite, která se nachází u pobřeží Ománu. Tato velká deska oceánské kůry je složena ze sopečných a ultramafických hornin ze svrchního zemského pláště. Tyto horniny vykazují jedinečný geologický proces zvaný serpentinizace, při kterém voda reaguje s horninami a vytváří plynný vodík. Ten je následně oxidován mikroorganismy.

Důkazy výskytu serpentinizace

Předpokládá se, že serpentinizace může existovat v celém vesmíru. Dokonce byly nalezeny důkazy, že k ní může docházet na Jupiterově měsíci Europa a Saturnově měsíci Enceladus. Takto to uvedla v prohlášení vedoucí studie Alta Howellsová, členka postdoktorského programu v Ames Research Center NASA v Kalifornii.

Neznámý původ mikroorganismů

Vědci zkoumali mikroorganismy známé jako metanogeny, které produkují metan pomocí oxidace plynného vodíku a oxidu uhličitého. Tyto organismy jsou jednoduché formy života, které se pravděpodobně vyvinuly na Zemi velmi dávno. Jejich zkoumání je stále v procesu a brzy by měla věda přijít s podrobnějšími informacemi o jejich charakteru.

iZdroj fotografie: Unsplash

Odhalení života mimo Zemi?

Studium biologické rozmanitosti ekosystémů, kde probíhá serpentinizace, může podle prohlášení pomoci výzkumníkům lépe porozumět možnosti života na jiných planetách. Zároveň také umožní vyvinout nástroje, které dokážou takový život detekovat. A to konkrétně na oceánských světech mimo Zemi.

Hon za mimozemským životem

Analýza serpentinizovaných tekutin přítomných v Samail Ophiolite odhalila, že metanogeny nemusí být podporovány ve všech ekosystémech, kde dochází k serpentinizaci. Místo toho mohou převládat organismy, které redukují síran na energii. Tyto organismy však metan neprodukují, ale zanechávají alespoň užitečný poznatek pro vývoj správného vybavení na hledání mimozemského života.

iZdroj fotografie: Unsplash

Různá fakta a prohlášení

Vědci kromě toho také zjistili, že metanogeny v serpentinizovaných tekutinách vyžadují více energie než ty nalezené ve sladkovodních nebo mořských sedimentech. To může být důsledkem vysokého pH serpentinizovaných kapalin nebo nízké dostupnosti oxidu uhličitého, jak uvádí prohlášení vědců.

„Potřeba energie je zásadní pro veškerý život na Zemi,“ uvedla Howellsová. „Pokud lidstvo dokáže vyvinout jednoduché modely s dodávkou energie, tak se mohou časem využít na studium i jiných oceánských světů.“ Zmiňovaná fakta byla zveřejněna v časopise Journal of Geophysical Research.

Jak by dle vás měl vypadat takový model pro dodávku energie?

Zdroj: Space
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články