Konec pandemie rozhodně nehrozí, prohlašuje rezolutně lékař WHO. Pravděpodobným scénářem jsou další varianty

Dle nedávných zpráv se Británie chystá v březnu uvolnit veškerá opatření proti covidu-19. Vědecké důkazy ovšem globální uvolnění nijak nepodporují.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Dle slov ředitele WHO Dr. Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse je situace dosti odlišná a rozhodně nejsme z nejhoršího venku. „Tato pandemie se rozhodně neblíží svému konci. S obrovským nárůstem případů omikronu je vysoce pravděpodobný příchod dalších variant,“ prohlásil na tiskové konferenci. „Virus cirkuluje až příliš intenzivně a mnoho z nás je stále zranitelných. Pro řadu zemí budou další týdny velmi kritické, zvláště pro oblast zdravotnictví.“

Co bude po omikronu?

Kroky, které se nejspíš chystají v Británii, by byly zcela logické. Ovšem pouze v případě, že by se celý covid-19 stal endemickou chorobou. Je ovšem velice diskutabilní, že by koronavirus dospěl do této fáze už během letošního roku. Pandemie vykazuje nárůst, který je globální a zcela exponenciální, což ukazují také všechny související grafy. Endemická choroba je taková, která je široce rozšířená, ovšem postupuje stabilním tempem a nezpůsobuje větší problémy.

iZdroj fotografie: Pxhere

Takovou chorobou je například běžné nachlazení, které je v mezích drženo naprosto bez problémů už stovky let. Covid-19 rozhodně zatím takové podmínky nesplňuje. Nenasvědčují tomu ani data z Výzkumného centra Johns Hopkins, rozhodně tedy ne ve Spojených státech. Poslední údaje naopak ukazují, že USA čelí enormnímu vrcholu, který momentálně reprezentuje na 67 milionů aktivních případů covidu-19. To rozhodně není endemičnost.

Omikron přece jen skýtá naději

Přestože předpovědi působí v krátkém horizontu poměrně děsivě, záblesk naděje tu přece jen existuje. Varianta omikron, která je stále velmi riziková, má výrazně slabší průběh než předchozí delta. Z toho důvodu by mohl fungovat jako jakási živá virová vakcína. „Rád bych věřil, že to bude právě tento případ. Bude to však platit jen v tehdy, pokud nepřijde další varianta, která se vytvořené imunitě vyhne,“ uvedl na konferenci Dr. Anthony Fauci.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyhnutí se takové variantě vyžaduje ovšem něco, v čem zaostáváme po celou dobu dosavadní pandemie, tedy celosvětovou vyrovnanost ve stupni proočkovanosti. Dokud není globální odolnost proti covidu-19 budována rovnoměrně, mají se nové varianty stále „čeho zachytit“, takže použité vakcíny jsou pak méně účinné. Právě tímto způsobem může koronavirus klidně mutovat. Nahrává tomu hromadění vakcín v několika oblastech celého světa.

Jakým způsobem jste přežívali dosavadní průběh pandemie?

Zdroj: IFLScience

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články