Charles Darwin není „jen“ otcem evoluční teorie. Jeho dalších 8 myšlenek má ještě větší dosah

Je opěvován i nenáviděn a jeho kniha O vzniku druhů přírodním výběrem je dodnes předmětem mnoha vášnivých diskusí i sporů. Seznamte se, Charles Darwin.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Pokud jste to doteď nevěděli, pak měl Charles Darwin docela barvitý život. A to od toho, že odešel z lékařské fakulty, až po skutečnost, že se po něm jmenují hory. Otec evoluční teorie je opravdu zajímavá osobnost. Vzato kolem a kolem jde o jednu z nejvlivnějších osobností historie vědy. Darwinova teorie je zcela revoluční a dodnes ovlivňuje evoluční biologii a další obory vědeckého bádání. Tento vědec však přišel i s jinými hlubokými myšlenkami.

Pamatujte na hodnotu vašeho života

„Člověk, který se opováží promarnit byť jen jedinou hodinu svého života, se dosud nenaučil ceně života.“ Podle různých statistik nelitují lidé před smrtí toho, co udělali, ale mnohem častěji věcí, ke kterým nenašli odvahu. Tedy toho, co promarnili. Životní čas máme každý vymezen a nevíme, kdy přijde konec. Je proto „škoda každé minuty“, jak měl nad postelí napsáno Jaroslav Foglar, autor slavných Rychlých šípů.

„Síla trvalého zkreslení je obrovská. Historie vědy nám ale dává naději v tom, že nemá příliš dlouhou životnost.“ Lidé po celou historii poznání světa podléhají zkreslením, klamům a dezinformacím. V digitálním věku se tento sklon projevuje ještě více. Důvodem je tzv. digitální demence a zakrnění kritického myšlení. Člověk se totiž potřebuje často vydat zcela jinudy, než kudy je navyklý. A to je jako jít poprvé do posilovny.

Silná mysl a neúprosnost reality

„Nejvyšším stavem morálky, jakého můžeme dosáhnout, je, když pochopíme, že dovedeme kontrolovat vlastní myšlenky.“ Každého člověka, který dosáhl v něčem vrcholu – bez ohledu na obor –, tam kromě talentu dovedla také obrovská sebekontrola a vnitřní disciplína. K úspěchu nevede žádný výtah ani „zaručené kurzy“, musí se jít po dlouhých a obtížných schodech. A kontrola sebe sama je na takové cestě tou největší pomocí.

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Hlavním pravidlem, které vede k rozvoji všech živých organismů, je množení, variabilita a zákon přežití nejsilnějšího a smrti nejslabšího.“ Je to kruté, je to neúprosné, ale je to tak. Život se s nikým nemazlí a dává ty největší rány, tvrdší než jakýkoli soupeř v ringu. Jejich podoba je totiž variabilnější než jakýkoli fyzický úder. Čím víc se ovšem člověk rozvíjí a čím víc toho poznává, tím lépe je připraven na veškeré nesnáze, které ho mohou potkat.

Opakující se vzorce a jasně dané zákonitosti

Mládí a stáří všech odlišných ras, jak u lidí, tak u zvířat, vyjadřuje stejnými pohyby jeden myšlenkový stav.“ Je jedno, o jakého tvora se jedná. Jestli plave ve vlnách, létá povětřím nebo se prohání savanou. Fáze života se u všech projevují obdobnými sklony a rituály. Každý živý tvor je totiž hnán stejným základním imperativem, a to předat dál své geny, předat svůj otisk v podobě potomstva. Tak formy života překonaly svou smrtelnost.

„Všechno v přírodě je výsledkem fixních zákonů.“ Žádná podoba života není náhodná. Cílem evoluce není nic jiného než obsadit každé prostředí takovým organismem, kterému se v něm bude nejlépe dařit. „Láska ke všemu živému je vlastností toho nejvznešenějšího člověka.“ Co myslíte, jak by bylo na světě hezky, kdyby se takto vznešeným snažil stát každý obyvatel této planety? Láska k živému nic nestojí, a přece může být nejcennějším platidlem.

Která myšlenka – nejen ze zmíněných – vám převrátila život?

Zdroj: DiscoveryMagazine

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Zobrazit další články