Jak vypadá lidská mrtvola po 12 měsících? Rozklad je rozdělený do několika etap –⁠ od tekutého mozku až po tlakový výbuch

Lidé se často srovnávají se smrtí tak, že ji převlékají za určitou formu života. Těla odpočívají v pokoji a dopřávají si velmi dlouhá zdřímnutí, zatímco reálně leží v hlíně.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hodně lidí věří v posmrtný život. Jde o koncept, který nejen popírá konečnost smrti, ale doslova ji popisuje jako jinou formu života. Asi nejzářnějším příkladem je pohřeb s otevřenou rakví. Zemřelí jsou krásně oblečeni a leží v obrovské a bíle vyložené šperkovnici. Vytváří to skoro dojem, že spí v poněkud klaustrofobické posteli. Postupem času však tuto spící krásu čekají některé dosti drastické změny.

Trochu jiný příklad odlivu mozků

Smrt nečeká na nikoho, a rozhodně ne na to, až se někdo před tělesným rozkladem obleče. První orgán, který postihne zkáza, je váš mozek. I když se vás celý život snažil udržet naživu, ve smrti se bude chovat mnohem dramatičtějším způsobem. Už po 4 minutách nedostatku kyslíku se mozkové buňky začnou rozpadat v procesu zvaném „autolýza“. Je to důsledek klíčového procesu, který drží člověka na živu, tedy dýchání.

Vzniká při něm oxid uhličitý, a pokud není odváděn krví pryč, zvýší se v buňkách pH a spustí se rozkladné procesy. Z buněk se uvolní živiny, na které se mohou vrhnout ostatní buňky. Přesné načasování záleží také na teplotě, chlad začátek autolýzy oddálí. Proto mohou být lidé, kteří se topí v ledové vodě, někdy zachráněni ještě po hodině. Mozek se místo smrti dostane do určité hibernace. V rakvi se pak věci přiblíží stavu tekutému, protože mozek (ze 70 % voda) prostě z těla vyteče.

iZdroj fotografie: Pxhere

Hodovní tabule pro bakterie

Jakmile k tomu dojde, začnou se na vás živit bakterie, které normálně žijí na povrchu i uvnitř vašeho těla. Během pár hodin spořádají žlučník a vypustí na svět žlutozelenou tekutinu. Hodiny přejdou v dny a vaše tělo se začne plnit posmrtnými plyny a dalšími nevábně zapáchajícími tekutinami. Tkáně a orgány vypustí až zarážející spektrum více jak 400 chemikálií a plynů. Krom jiných také tetrachlormethan, extrémně toxickou látku používanou dříve v hasicích přístrojích.

Po 3–4 měsících pobytu pod zemí začnou červené krvinky uvolňovat železo a tělo se zahalí do hnědočerné barvy. Brzy nato ztratí buňky svou strukturu, takže se veškeré tkáně změní na vodnatou kaši. Když uplyne něco přes rok, rozpustí a rozloží se i vaše oblečení, protože bude vystaveno všem chemikáliím, které produkuje vaše tělo. A přesně takhle se změníte ze spící krásky ve zcela nahou kaši. Jediné, co pak zůstane, jsou kosti a zuby.

Mrtvý se může rozloučit i slušnou ránou

Bez ohledu na to, jak klidná byla vaše smrt, nebudete nikdy odpočívat v pokoji, a to právě kvůli magii rozkladu. V určitých podmínkách – například při vystavení rakve v mauzoleu – mohou být zmíněné tekutiny úplně všude. Rakev totiž nakonec vybuchne nikoli v záblesku slávy, ale krve. Stane se doslova tlakovým hrncem, což redukuje celé tělo na nevábnou hnědou kaši plnou nejrůznějších kousků.

iZdroj fotografie: Pxhere

Když pak tlak uvnitř překoná soudržnost rakve, bude tento materiál všude kolem. Někdy je tento výbuch dokonce tak silný, že se něco dostane i před samotnou hrobku. Je to úplně stejný princip, jako když necháte v lednici příliš dlouho nějaké jídlo v plastovém boxu s víkem. A protože mrtvé tělo vylučuje stejné látky jako chlazení lednice, jde o paralelu mnohem přesnější, než by se mohlo zdát. Jste tak vlastně jen myslící maso, které čeká, až ho sní bakterie.

Chtěli byste klasický pohřeb, nebo nějakou současnou alternativu?

Zdroj: Grunge

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Zobrazit další články