Video: Mysleli si, že jde o útok na USA. Půltunový meteor vyděsil obyvatele Texasu

NASA potvrdila, že v jižním Texasu v USA pravděpodobně spadl půltunový meteor. Vyděsil místní obyvatele, mysleli si, že je jejich země terčem raketového útoku.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Tato scéna by mohla být začátkem hollywoodského katastrofického filmu. Ve středu 15. února kolem 17:25 uslyšeli obyvatelé malého města McAllen v Texasu silnou ránu a o chvíli později pocítili, že se země mírně zachvěla. Místní policie a hasiči začali přijímat desítky hovorů od vyděšených lidí, že mohlo dojít k zemětřesení nebo raketovému útoku na USA.

Záznamy z monitoringu bezpečnostní kamery

Neobvyklou situaci zaznamenala bezpečnostní kamera instalovaná u vchodu do jednoho z domů v McAllenu. Ve videu, zaznamenaném dohledovým systémem, je slyšet silná rána, v důsledku níž se kamera viditelně otřásla. Krátce poté videomateriál ukazuje, jak se vyděšení ptáci dostávají co nejvýše do vzduchu. Záznamy z tohoto monitoringu okamžitě začaly vysílat americké zpravodajské stanice.

Co si o tom myslí NASA?

Novináři požádali NASA o vysvětlení podivné události. Agentura potvrdila, že půltunový meteor prorazil atmosféru a rozbil se na kusy ve výšce asi 33 kilometrů nad zemí. Jeho trosky spadly na zem pravděpodobně poblíž McAllenu v Texasu. Údajně měl meteor letět rychlostí až 43 000 kilometrů za hodinu. Jeho energie zároveň odpovídala 8 tunám TNT.

Svědkové menšího incidentu

NASA sdílela fotografii pořízenou satelitem GOES-16. Na satelitním snímku, který byl pořízen přesně v okamžiku masivní exploze, je vidět malá světlice. To je místo, kde meteor prorazil zemskou atmosféru. Průlet vesmírného návštěvníka ale nezaznamenala žádná kamera. Pravdou však je, že si meteoru všimli piloti dvou letadel prolétajících nad Texasem poblíž McAllenu. Informaci potvrdil šerif okresu Hidalgo Eddie Guerra, který dostal zprávu o záležitosti od leteckých dispečerů v Houstonu.

Uklidňování místních obyvatel

Den po incidentu uspořádal šerif tiskovou konferenci, aby uklidnil znepokojené obyvatele. Na konferenci je ujistil, že hrom a malé zemětřesení nejsou začátkem žádného útoku na USA. Pouze zmínil malý incident s vesmírným kamenem, který spadl na Zem. Zajímavostí ale je, že meteorologická služba v Brownsville v Texasu zveřejnila na sociálních sítích mapy hlásící silné signály podobné hromu. V tu dobu ale nikde nebyly žádné bouřky, což je pro vědce dost matoucí.

Jaké škody podle vás trosky meteoru mohly způsobit?

Zdroj: NewYorkPost
Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Zobrazit další články