Tik ťak bum, brzy nás čeká globální katastrofa. Antarktida čelí teplotnímu rekordu, nové měření ukázalo přes 18°C

Teplotní rekordy se nevyhýbají žádnému území na světě. Výjimku netvoří ani Antarktida, kde se rtuť teploměru vyšplhala na 18 stupňů Celsia.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Na území Antarktidy letos padl teplotní rekord. Stalo se tak na argentinské polární stanici jménem Esperanza, kde během února naměřili neuvěřitelných 18,3 stupňů Celsia. Informaci potvrdilo i OSN. Ověřování maximální teploty a její záznam jsou důležité parametry, protože pomáhají sestavit obrázek počasí a klimatu po celém světě. Antarktida patří mezi nejrychleji se ohřívající regiony naší planety.

Ohřívající se varovný prst

Nově naměřená nejvyšší teplota odpovídá klimatické změně, kterou vědci pozorují po celém světě. Předchozí ověřený teplotní rekord pro Antarktidu byl 17,5 stupně Celsia. Toto měření proběhlo rovněž na stanici Esperanza v březnu roku 2015. Pravdou však je, že nejde o vůbec nejvyšší teplotu na tomto území. V rámci rozsáhlejšího regionu Antarktidy bylo maximem 19,8 stupňů naměřených na ostrově Signey 30. ledna roku 1982.

iZdroj fotografie: Pixabay

Obě teploty zapříčinily prudké lokální větry, které způsobily silné oteplení povrchu právě v těchto konkrétních místech. Porovnání více zpráv a teplotních záznamů ukazuje, že tyto silně lokální podmínky jsou odpovědné za teplotní rekordy, a to nejen na území Antarktidy. Nový záznam bude badateli přidán do teplotního archivu, který zahrnuje obecná maxima a minima počasí ze všech koutů světa.

Nejen teplotní rekordy

Tento archiv se neomezuje jen na teplotu, zaznamenává také informace o dešťových srážkách, nejsilnějších případech krupobití nebo nejdelších obdobích sucha. Našli bychom tu také nejsilnější poryvy větru, nejdéle trvající bleskový výboj a také úmrtí spojená přímo s vlivem počasí. Pro zajímavost nejnižší teplota, která byla kdy naměřená na planetě Zemi, byla mínus 89,2 stupně Celsia na stanici Vostok v Antarktidě 21. července roku 1983.

iZdroj fotografie: Pixabay

Průměrná roční teplota tohoto kontinentu sahá od mínus 10 stupňů na pobřeží k mínus 60 stupňům na nejvyšších lokalitách ve vnitrozemí. Teplota celé Země se od 19. století zvýšila o jeden stupeň Celsia, což stačí na větší sucho, vlny veder a tropické cyklony. Ovšem vzduch nad Antarktidou se ohřívá dvakrát tak rychle. Nové teplotní rekordy opět ukazují, že změna klimatu vyžaduje urychlené akce, stejně jako kontinuální a pečlivé sledování.

Zdroj: ČT24, WMO, ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Zobrazit další články