Kdyby se Rusko proměnilo v druhou Severní Koreu: Co by to znamenalo pro jeho obyvatele a co pro okolní svět?

Stát se může naprosto vše. I to, že se Rusko opět stane tvrdou komunistickou zemí po vzoru Severní Koreji. Podívejte se, jak by to mohlo vypadat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Co kdyby se ale Ruská federace rozhodla kompletně odříznout od celého zbytku světa? Mohutně ozbrojená diktatura se prohlásila za svobodnou od globální ekonomiky. Odteď je jejich mottem „Rusko první“. Takže co kdyby se Rusko izolovalo stejně, jako Severní Korea? Jak by tento odvážný krok změnil Putinovu úlohu? Co by se stalo s cenami potravin? A upřímně, vypadala by pak tato země pro své vlastní obyvatele vůbec nějak jinak?

Totální závislost na okolí

Severní Korea je jednou z nejizolovanějších a nejvíc tajnůstkářských zemí na světě. Proč tomu ale tak vlastně je? Jde o sankce a taky čučche, filosofii absolutní soběstačnosti, která se v Koreji stala státním přístupem. Pravdou však je, že Korea je svým přežitím na okolním světě zcela závislá. Státy jí každý rok přispívají desítky milionů dolarů, aby vůbec mohla vzniknout potrava pro 10 milionů silně podvyživených obyvatel.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ano, 40 % celého národa pod svým vůdcem, Kim Čong-Unem, drasticky strádá absencí pořádné výživy. A rozhodně nečekejte, že by ho odstranili volbami. Kim je poslední z linie dynastie Kimů. Tito diktátoři vládnou Severní Koreji už od roku 1948. A všichni obyvatelé této země čelí intenzivnímu zkoumání, jehož jediným účelem je zkoušet jejich loajalitu. Mohlo by se ale Rusko, které má mnohem více surovin i lidí, stát ekonomickou velmocí?

Všechno pod jedním vládcem

Rusové překvapivě svého vůdce stále podporují, a to i navzdory padající ekonomice a válce. Jenže jak daleko by byli ochotni zajít, když se stěny kolem nich uzavřou? Kdyby se Rusko touto cestou skutečně chtělo vydat, muselo by zakročit proti každé firmě uvnitř vlastních hranic. Žádná práce, obchod nebo produkce by neexistovala bez státního souhlasu. Ten by šel od doživotního diktátora, Vladimira Putina. Kdo by ale vládl státu po něm?

iZdroj fotografie: Depositphotos

Další v pořadí by mohla být jedna z jeho dcer. Pokud by se však sexističtí politici vzbouřili proti ženě v čele, možná by moc padla na jeho vnuka, až by dospěl. Jako v Koreji by se vedení mohlo stát rodinným podnikem. Takže jak na tom budete, když se nenarodíte do elitních skupin? V tuto chvíli řídí ruskou ekonomiku a průmysl skupinka oligarchů, tedy malá skupina miliardářů. V nových podmínkách by se však všechno stalo nástrojem státu.

Obrovské ceny, rodiny ve vězení

Tato skupina by nad svými firmami ztratila jakoukoli kontrolu, cizí značky by neexistovaly, ani firmy, které exportovaly do Evropy nebo USA. Teď můžete pracovat jen pro Matku Rus, a práci přiděluje jen stát – doživotně. Sankce a zákazy by masivně vyhnaly ceny, takže balíček kávy by stál i 100 dolarů (2 300 Kč). Méně konkurence znamená vyšší ceny, a s klesající silou měny by koupě naprosto čehokoli vyžadovala obrovské bohatství.

Veškerá média by podléhala státu, neexistovaly by alternativy. Putin by byl opravdu všude, včetně soch a písní jako v Koreji. Jakákoli práce v zahraničí nebo studium bude vyloučeno, jakýkoli odpor bude mít vážné následky. Rodiny by končily ve vězení i na celé generace, takže by neznaly svobodu. Kim Čong-Un je také znám tím, že zabil vlastního strýce. Vzhledem k Putinově absenci zábran by nebyl v bezpečí naprosto nikdo.

Jaký vývoj Ruské federace odhadujete?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články