Blížíme se limitním hodnotám oxidu uhličitého

Statistika britského meteorologického institutu ukázala, že se blížíme k limitní hranici emisí CO2 v atmosféře. Hodnota emisí CO2 od dob průmyslové revoluce stoupla o více než 50 %.

i Zdroj obrázku: pixabay.com
                   

Meteorologové se shodují na tom, že limitní hodnotu přesáhne CO2 již během letošního roku.

Atmosferické hodnoty oxidu uhličitého v loňském roce stoupl na určitých místech na 417 jednotek na milion (ppm). Množství oxidu uhličitého v atmosféře se od dob před průmyslovou revolucí v 18. století zvedlo o více než 50 %.

Keelingova křivka sledující hodnoty oxidu uhličitého v atmosféře ukazuje dlouhodobé zvyšování emisí.

  • Rok 2000 – průměrně 370 ppm
  • Rok 2010 – průměrně 389 ppm
  • Rok 2020 – průměrně 412 ppm
iZdroj obrázku: pixabay.com
Limity oxidu uhličitého se zvyšují

Snížení emisí během koronaviru

Během loňského roku došlo díky koronavirové pandemii ke zmírnění průmyslu a vypouštění emisí CO2 do vzduchu. To vedlo ke zmírnění a na některých místech i snížení počtu emisí v atmosféře. Toto snížení emisí ale podle vědců nebude mít na dlouhodobý nárůst emisí vliv.

Molekuly oxidu uhličitého zůstávají v atmosféře po velmi dlouhou dobu. Jednoduše řečeno planeta nestíhá likvidovat staré emise a k nim se přidávají emise nové. To způsobuje enormní navyšování a znečištění atmosféry. Vysoké množství CO2 v atmosféře má vliv například na globální oteplování.

iZdroj obrázku: pixabay.com
Koronavirus přispěl ke snížení

Klimatologové varují před globálním oteplováním

Pandemický rok 2020 dává vědcům ale i tak naději. Množství emisí se díky zpomalenému průmyslu snížilo, svět navíc zasáhl jev označovaný jako El Niño. Tento studený proud vzduchu ochlazuje oceány a ochlazuje globální klima. Právě v chladnějším klima se daří deštným pralesům, které čistí atmosféru od oxidu uhličitého.

Podle klimatologů musí dojít v nejbližší době k rapidnímu omezení emisí CO2 vypouštěných do atmosféry. Celkový počet vypouštěných emisí ale firmy musí snížit alespoň na polovinu. Takto snížené emise by podle klimatologů měly vydržet alespoň třicet let.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Miroslav Nukačík

Zobrazit další články