Vědci už přesně ví, co se bude dít v roce 2123. Lidé se budou dožívat stovky let, zkoumání Marsu pomůže s osídlením neobyvatelných míst Země a genetické úpravy vyléčí závažné nemoci.
Pohledy do budoucnosti mohou být stejně zajímavé jako pohledy do minulosti. Oba se navíc mohou spojit a pomoci nám určit, jak může náš budoucí život vlastně vypadat. Vývoj lidstva za posledních sto let, a především technologický pokrok posledních desetiletí, může napovědět, kam nás tento směr dovede v následujícím století. Pojďme se podívat na zajímavé odhady futurologů, jak bude vypadat život v roce 2123.
Život v roce 2123 bude dlouhý
Rozvoj medicíny může v následujících dekádách dojít do bodu, kdy se opět výrazně prodlouží délka lidského života. Futurologové předpokládají, že by se mohl lidský život prodloužit o dalších třicet let. Třicet let života navíc je totiž stav, do kterého lidstvo dospělo v posledních sto letech. Zatímco v polovině 20. století byla hranice průměrné délky života okolo padesáti let, dnes se lidé běžně dožívají osmdesáti i více let. Tento fakt nutí už dnes některé státy přijímat nepopulární opatření, jako je zvyšování věku pro odchod do důchodu.
Tento trend se bude v následujících letech jen rozvíjet a lidstvo jako takové začne na důchody a důchodový věk pohlížet z úplně jiné perspektivy. Pokud se lidé budou v roce 2123 běžně dožívat 120 let, dojde k úplnému přehodnocení pracovního cyklu života a odchod do důchodu pravděpodobně nebude tou jedinou metou, ke které budou lidé několik desetiletí mířit.
Život na Marsu nás asi nečeká
Kolonizace a život na Marsu je v posledních letech často skloňované téma v různých médiích. Někteří futurologové ovšem nepředpokládají, že by v následujících sto letech došlo k výraznému osídlení této rudé planety civilním obyvatelstvem.
Ačkoliv bezpochyby vzniknou na Marsu i třeba na Měsíci lidská obydlí, vesměs tam budou bydlet školení vědci, kteří budou zkoumat extrémní podmínky a učit se, jak jim přizpůsobit lidský život. Tyto poznatky však budou pravděpodobně využity při osidlování nehostinných částí Země, do kterých se bude muset lidstvo v roce 2123 uchýlit. Intergalaktické kolonie tak pravděpodobně nastanou mnohem později, jestli vůbec někdy.
Nanoroboti v lékařství a genetické úpravy
Další změny a rozvoj následně přinesou zásadní pokroky v medicíně. Už v následujících desetiletích futurologové očekávají větší začlenění nanorobotů při náročných operacích. Podobné predikce se týkají také genetických úprav, které jsou v omezené míře dostupné už dnes. Lidstvo by díky nim mohlo zmírnit dopady závažných genetických onemocnění nebo je zcela vyléčit. Zároveň by v roce 2123 mohlo dojít k rozšíření technologických implantátů. Prospěšné spojení člověka a stroje tak může být už brzy realitou.