Woodstock 99: Měl napodobit legendární festival Woodstock, místo toho skončil požárem a výtržnictvím

Woodstock 99. Tři dny plné chaosu, masivních ohňů a znásilnění, které zanechaly nesmazatelnou skvrnu na hudební historii. Takový zážitek nikdo nečekal.

Woodstock 99 i Zdroj fotografie: Depositephotos
                   

Americký hudební festival zvaný Woodstock zná každý hudební fanoušek na světě. Originální festival se konal v roce 1969 a jednalo se o naprostou revoluci dosavadní hudební scény. V létě 1969 vrcholilo mírové hnutí hippies, kteří volali po návratu k míru, lásce a přirozenému způsobu života. Woodstock 69 toto hnutí reflektoval. Účastnili se ho přední hudebníci té doby, včetně Jimi Hendrixe, britské kapely The Who a bluesového zpěváka Joa Cockera. Žádný další Woodstock si už stejný věhlas nikdy nezískal a Woodstock 99 přinesl definitivní katastrofu.

Woodstock 99 jako odkaz originálního festivalu

Mnozí věřili, že Woodstock 99 přinese stejný, ne-li větší, ohlas jako originální hudební festival z roku 1969. Přelom milénia sliboval významnou historickou událost. Stejně jako v roce 1969 i v roce 1999 se hudebního festivalu účastnily největší hvězdy současné hudební scény. Tito umělci však na festival přinesli úplně jinou atmosféru, než která na něm panovala o třicet let dříve.

Hnutí hippies vystřídaly hard rockové žánry, které v účastnících během festivalu podněcovaly agresi. Na festivalu vystupovaly kapely jako například Korn, The Offspring, Limp Bizkit a Red Hot Chili Peppers. Právě Limp Bizkit a Red Hot Chili Peppers bývají často označováni za strůjce následného chaosu, který na festivalu vypukl. Ve skutečnosti se však jednalo o souhru několika okolností, které v návštěvnících festivalu zažehly doslova animální chování.

Woodstock 99
iZdroj fotografie: Steveshelokhonov / Creative Commons / CC BY-SA
Největší vášně rozpoutalo vystoupení kapely Red Hot Chili Peppers.

Podceněná organizace a předražený festival

Woodstock 99 navštívilo přes 220 tisíc lidí, kteří chtěli být součástí největšího amerického hudebního festivalu končícího tisíciletí. Svým způsobem se jim toto přání splnilo. Semínka chaosu byla tentokrát zasazena už při samotné organizaci. Už samotná cena lístku naznačovala, že se bude jednat o mimořádnou událost. V předprodeji bylo možné vstupenku na festival zakoupit za 150 dolarů, což by dnes odpovídalo zhruba 277 dolarům neboli v přepočtu více než 6 tisícům korun. Na místě byly vstupenky dokonce ještě dražší. Tím však otázka peněz nekončila.

Návštěvníci museli při vstupu do areálu odevzdat veškeré pití a jídlo, aby byli nucení vše koupit na místě, kde byly ceny značně nadhodnocené. Dále organizátoři řešili problémy s pitnou vodou a špatnou údržbou záchodů, u kterých se brzy vytvořilo bahniště lidských exkrementů. Panující parné horko a agresivní rocková hudba následně vytvořily výbušnou směs, která většinu návštěvníků uvedla do varu.

Woodstock 99
iFestival navštívilo přes 220 tisíc lidí.

Ohně, znásilnění i smrt

Podle oficiálních záznamů došlo během festivalu minimálně k jednomu úmrtí v následku vyčerpání horkem. Desítky lidí bylo během výtržnictví zraněno a došlo k poškození vybavení za tisíce dolarů. Největší agrese vypukla během vystoupení Red Hot Chili Peppers, kdy začali účastníci postupně pálit vybavení festivalu.

Znáte hudební vkus vašeho psa? Poslech některých žánrů může zlepšit kvalitu jeho života

V jednu chvíli byl dokonce shozen celý stožár s akustickým vybavením a bylo hlášeno hned několik sexuálních napadení. Rozvášněný dav muselo nakonec uklidňovat komando policistů. Woodstock 99 tak dodnes představuje jednu z nejhorších hudebních událostí v moderních dějinách.

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články