Znáte hudební vkus vašeho psa? Poslech některých žánrů může zlepšit kvalitu jeho života

Správná hudba může vašeho domácího mazlíčka nejen potěšit, ale i uklidnit a pomoci mu vyrovnat se s vaší nepřítomností.

i Zdroj fotografie: Deposipthotos
                   

Zvířata, stejně jako lidé, mohou trpět nejrůznějšími psychickými obtížemi. V případě psů to může být kupříkladu separační úzkost. To je stav, kdy zvíře zažívá nadměrný strach a úzkost z toho, že jeho páníček odejde z domu bez něj. U každého psa se poté projevuje jinak – některý vytrvale štěká, jiný se pomočuje, další ničí vybavení domácnosti. Vědci nyní přišli s možným řešením tohoto stavu, a sice s pomocí hudby. Ta má na psy blahodárné účinky, kdy jim pomáhá snižovat stres a celkově zlepšovat kvalitu života.

Alba vytvořená speciálně pro psy

Vlivem účinků hudby na lidský i zvířecí mozek, respektive na nervový systém, se téměř 20 let zabýval Joshua Leeds. Ten pečlivě zaznamenával veškeré reakce, které u sledovaných subjektů během poslechu hudby pozoroval. Výstupem jeho letitého výzkumu je návod, jak zvuky využít ke zlepšení kvality života zvířat v lidském prostředí. Podle dostupných zdrojů jen ve Spojených státech amerických trpí separační úzkostí a jinými úzkostnými poruchami 10 % psů.

Pro tato zvířata, a rovněž pro domácí mazlíčky, kteří se potýkají s fóbií z hluku, vytvořil Leeds speciální hudební program s názvem iCalmPet. Ten zahrnuje skladby ve stylu vážné hudby a je dostupný na CD, na online streamovacích platformách či na Spotify. Jiným jeho projektem je bioakustické dílo Through a Dog’s Ear, které částečně vychází z výzkumu irské badatelky Deborah Wells, a jež má psy celkově zklidňovat a zmírňovat projevy separační úzkosti.

Každý pes má svůj vlastní hudební vkus

Přestože byli výzkumníci dlouho přesvědčeni, že nejblahodárnější vliv na psychické zdraví zvířat má poslech vážné hudby, nedávný výzkum z roku 2017 vedený pracovníky skotské SPCA a University of Glasgow tento předpoklad vyvrátil. Vědci pouštěli desítkám psů různé druhy hudebních žánrů (soft rock, pop, reggae, klasickou hudbu a skladby z vydavatelství Tamla Motown), přičemž hodnotili probíhající fyziologické a behaviorální změny.

iZdroj fotografie: Deposipthotos

Profesor Neil Evans, který se na výzkumu podílel, zdůraznil, že nejlépe psi reagovali na reggae a soft rock. U psů se nejvíce snížila srdeční frekvence a změnilo se i jejich chování – když hudba hrála, psi si lehali. Evans nicméně podotýká, že v úhrnu byly reakce smíšené, což naznačuje vlastní hudební vkus každého psa. Blahodárné účinky hudby na psychické zdraví psů a dalších zvířat vedly SPCA k tomu, že se rozhodli do všech svých chovatelských stanic instalovat zvukové systémy, které by přehrávaly skladby speciálně vytvořené pro psy.

Jakou hudbu má rád váš mazlíček?

Zdroj: ScienceDirect

Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Zobrazit další články