Dívku s vadou kolen nazývali velbloudem. Díky postižení si vydělala peníze na vzdělání

Lidé s extrémními vadami v minulosti končili jako atrakce v cirkusech. Velbloudí dívka dokázala svého handicapu využít, a dokonce i vystudovat.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Pokud se člověk v 19. století narodil s nějakou extrémní tělesnou vadou, většinou neměl na růžích ustláno. Často byl svým okolím považovaný za zrůdu nebo nějakou kuriozitu. Přesně tou se během svého života, nebo alespoň během svého mládí, stala i Američanka Ella Harperová. Kvůli její vadě se jí přezdívalo Velbloudí dívka. Ale nakonec toho dokázala využít a zajistit si relativně spokojený, i když rozhodně ne vždy šťastný život.

Kolena se dívce ohýbala dozadu

Velbloudí dívka veřejnost ženě přezdívala kvůli vzácné ortopedické vadě zvané genu recurvatum. Jedincům jí trpícím se kolenní kloub místo dopředu ohýbá dozadu. To samé dělá i kolenní kloub velbloudů, tak Ella Harperová přišla ke své cirkusové přezdívce. Postižením trpí častěji ženy než muži a postihuje asi jednoho ze 100 tisíc narozených. Ale jen nemnoho tak extrémně jako Ellu Harperovou.

Narodila se v roce 1870 v Sumner County Hendersonville v Tennessee v rodině farmáře. Její postižení bylo tak silné, že pro ni bylo nejsnazší se pohybovat po čtyřech a využívat i svých rukou. Již ve svých 12 letech začala se svým postižením vystupovat v cirkuse a stávala se čím dát tím více populární. Nejdříve v St. Louis a New Orleans, ale později i v dalších státech. V roce 1886 se stala jednou z hvězd W. H. Harris’s Nickel Plate Circus, kde vystupovala s velbloudem, aby si je lidé mohli porovnat.

Postižení vydělalo dívce velké peníze

Vystoupení se sice mohou zdát být z dnešního hlediska velmi ponižující, ale pro mladou postiženou dívku to znamenalo týdenní příjem kolem 200 dolarů, což je dnes ekvivalent více než 110 tisíc korun. Za peníze mohla vystudovat a zajistit si lepší budoucnost. Proto také nakonec ve svých 16 letech z cirkusu odešla. Sčítání lidu z roku 1900 ji zaznamenalo v Sumner County. V roce 1905 se provdala za účetního a učitele Roberta Savelyho.

Páru se rok po sňatku narodila dcera, ale půl roku poté tragicky zahynula a Ella již pak nikdy neotěhotněla. Nakonec se přestěhovali do Davidsonu, kde s nimi žila i Ellina matka. Pár podle dochovaných záznamů v roce 1918 adoptoval holčičku z sirotčince, ale ta po 3 měsících zemřela. Nakonec se přestěhovali do Nashvillu. Ale Ella trpěla rakovinou tlustého střeva a onemocnění v prosinci 1921 podlehla.

Jak se díváte na praxi využívat postižené v cirkusu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Vít Lukáš

Zobrazit další články