Zmrzlinu všichni dobře známe, ale o jejím původu skoro nic nevíme. Odkud vlastně pochází?

Opravdu ji vynalezli Italové? Zmrzlina je univerzální favorit; perfektní mrazivé osvěžení za horkého letního dne nebo příjemná chuťovka během zimy. Milujeme ji po celý rok!
i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Takže kdo si může připsat zásluhy za jednu z nejoblíbenějších pochoutek v historii? Při snaze o roztavení této záhady je na místě začít u ledu. Předchůdcem zmrzliny, jak ji známe dnes, byl ochucený led, který lze vysledovat do starověké Číny někdy kolem roku 3000 před Kristem. Tam byl drcen a ochucen ovocnou šťávou. Obecně se věří, že ochucený led byl vyráběn také v Saharské poušti ve starověkém Egyptě během vlády první dynastie roku 2890 před Kristem.

Dokonce i ve Starém Egyptě

Tam se na lůžka ze slámy dávaly jílové formy s vodou, která přes noc zmrzla díky odparu a nízkým nočním teplotám. Když se posuneme o pár tisíc let dopředu, dali tomuto receptu další obrat starověcí Řekové, kteří do něj začali přidávat med a víno. Hippokrates, otec moderní medicíny, dokonce své pacienty nabádal ke konzumaci ledu, protože „oživuje životní šťávy a zvyšuje tělesnou pohodu“. Teď už je ale čas na příchod skutečné zmrzliny.


iZdroj fotografie: Pixabay

První krémová textura ochuceného ledu se objevila roku 400 před Kristem v Persii, kde byla smíchána zmrzlá voda ochucená růžemi, šafránem a ovocem, oblíbená to pouštní pochoutka královské rodiny. Ale i když se Peršané přiblížili tomu skutečnému průlomu ve tvorbě zmrzliny, tu brilantní mysl musíme hledat ještě dále na východě a o 400 let později. V Číně kolem 2. Století, se zrodila krémová zmrzlina s texturou jakožto výsledek smíchání zmrzlého mléka a rýžového pudinku.

Zase ta vynalézavá Čína

Rozšíření do Západního světa má na svědomí cestovatel Marco Polo a jeho cesta do Číny v letech 1271 a 1295. Nejspíš během této cesty pochytil čínskou metodu na výrobu zmrzliny a po návratu ji představil v Itálii. Místní šlechta ji později představila Francouzům, Kateřině Medicejské, když si brala krále Jindřicha II roku 1533. Zmrzlina kolovala od princezen k chuďasům a kolem roku 1700 byla přístupná široké veřejnosti v mnoha oblíbených kavárnách.


iZdroj fotografie: Pixabay

Poté, co jsme rozmrazili celý příběh vývoje tohoto dnes už světově oblíbeného pamlsku, můžeme závěrem prohlásit několik ledově pevných skutečností: zmrzlinu vynalezli Číňané, Západnímu světu byla představena v Itálii a pro veřejnost se stala zcela přístupnou díky Francii. Dalo by se říci, že prošla nejlepší cestou kultivovaných národů, které ji dovedly ocenit, něco k ní přidat, vylepšit ji a pustit dále do širého světa, který těší a osvěžuje dodnes.

Zdroj: Kitchen Stories

115 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (78%) 206 hlasů
Nahlásit chybu
JakZdravě.cz
Jíst či nejíst syrové houby, to je, oč tu běží. Odborníci mají dvě jasná stanoviska
Události247.cz
Bývalý slovenský premiér Matovič tvrdí, že se na Slovensku v nejbližších dnech začne očkovat vakcínou neschválenou Evropskou lékovou agenturou
ArmádníZpravodaj.cz
Těžký Gustav bylo největší dělo nasazené v boji. Vystřelilo jen párkrát, přesto napáchalo obrovské škody
adbz.cz
Nesmrtelný keř pro líné zahrádkáře, o kterém málokdo ví. Přežije jakékoliv podmínky a sklidí obdiv od všech sousedů