Zkamenělé lidské otisky naznačují velmi riskantní ledovou cestu

V době ledové se nejspíš odehrála velmi riskantní cesta mladé matky nesoucí batole, která za sebou nechala cestu zkamenělých otisků.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Jednoho dne během pozdních období doby ledové se mladá matka nesoucí nejspíš batole vydala na dlouhou cestu napříč blátivým územím zaplněným mamuty a lenochody. Teď, po více jak 10 000 letech, odkrývají tuto cestu její otisky, i zkřížení cesty s mamutem či mamuty. Stopy nalezené v Bílých píscích Národního parku v Novém Mexiku, tvoří cestu dlouhou 1, 5 kilometrů přes pláň a zpátky, což je nejdelší objevená trasa tohoto typu.

S dítětem přes území plné hrozeb

Délka řetězu stop je skutečně mimořádná a dává nám lepší vhled do chování jednotlivců této doby. Ukazuje osobní a velmi intimní spojení s našimi předky, protože i mnoho lidí dnes se dokáže ztotožnit s pocitem držení dítěte v náručí. Vědci našli stopy v roce 2018, když narazili na linii tmavých skvrn podél toho, co bylo kdysi břehem dávného jezera Otero, které je momentálně vyschlé. Trocha kopání na místě pak odhalila zkamenělé lidské stopy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Další kopání odhalilo také stopy mamutů a vyhynulých pravěkých lenochodů. Z celkového počtu 427 stop prozkoumali vědci podrobně 90 a podle jejich hloubky a velikosti se jednalo nejspíš o mladou ženu, uvádí archeologové. Nerovnoměrná hloubka a velikost naznačují, že povrch byl kluzký a že si cestující osoba přehodila ze strany na stranu těžký náklad. Šlo pravděpodobně o dítě – na několika místech se objevují i malé stopy.

Dítě většinu času nesené a občas jdoucí

Malé stopy vyskytující se na několika krátkých úsecích ukazují na dítě ve věku 3 let. Vypadá to, že osoba cestovala ve spěchu, i když nevíme proč. Jednalo se o rychlou chůzi, při které byla nejspíš unavená, ale neustále šla dál. Za spěchem stála nejspíš nebezpečnost území, protože přechozí nálezy stop na tomto území odpovídají vždy skupině lidí. Lidé se tu pohybovali ve skupinách při lovu zvířat jako mamutů, lenochodů a vlků.

V tomto případě stopy člověka kříží stopy mamuta i lenochoda a díky znalosti o přibližné době jejich vyhynutí to datuje tuto událost do pozdní doby ledové. Není jisté, zda si byl mamut vědom přítomnosti člověka, ovšem lenochod nejspíš ano, soudě dle pohybu v kruzích. Je ostatně docela možné, že lenochodi se s lidmi setkávali na denní bázi, díky své pomalosti nebyli pro člověka žádným nebezpečím.

Zdroj: ScienceNews

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články