První záletnický panovník: Přemysl Otakar II. měl milenku, vybrala mu ji sama manželka

Přemysl Otakar II. měl milenku, kterou mu vybrala sama manželka. Důvod jejího rozhodnutí je dodnes nepochopitelný. Měla prokázat jeho neplodnost.

Přemysl Otakar II. i Zdroj fotografie: Antonín Lhota (1812-1905) - Král Přemysl Otakar II. roku 1254 v Prusku.jpg / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Milostné pletky evropských panovníků se dnes považují za naprostý standard tehdejší doby. Dlouhá léta si s věrností nikdo nedělal těžkou hlavu a sňatky uzavírané z politických důvodů bez lásky k milostným aférám přímo vybízely. Za prvního záletníka je považován český panovník Přemysl Otakar II. Jeho nevěru totiž dokládají historická fakta.

Přemysl Otakar II. se žení

V polovině 13. století patří rod Přemyslovců k nejmocnějším rodům tehdejší Evropy. Touha po moci a novém území tak vede Václava I., aby svého syna výhodně oženil. Volba padne na téměř padesátiletou Markétu Babenberskou, díky které získají Přemyslovci vládu nad Rakousy. Mladý Přemysl Otakar II. přitom v té době ještě neoslavil ani dvacáté narozeniny.

K zajištění stability na nově získaném území je zapotřebí zajistit mužského dědice. Manželé však mají s početím problém a navzájem se obviňují z neplodnosti. Aby toto stigma nezůstalo na straně nového českého panovníka, který po smrti svého otce převzal vládu, vyžádal si od manželky jednu z jejích dvorních dam, se kterou do roka určitě zplodí potomka.

Přemysl Otakar II.
iZdroj fotografie: Josef Mathauser / Creative Commons / CC BY-SA
Přemysl Otakar II. zahynul v bitně na Moravském poli

Poměr s Anežkou z Kuenringu

Historikové se domnívají, že Anežku z Kuenringu navrhla Markéta svému muži sama. Je však možné, že si ji Přemysl Otakar II. vyhlédl. Jisté ovšem je, že spolu měli s vědomím Markéty poměr a do roka se jim skutečně narodil syn Mikuláš a následně ještě další tři dcery. Tím bylo definitivně vyvráceno podezření, že je problém s neplodností na straně Přemysla.

Ten se mezitím snaží ze svého nemanželského syna učinit svého právoplatného dědice. O svolení žádá papeže Alexandra IV. Právě tato psaná žádost je jasným historickým důkazem vztahu Přemysla Otakara II. a Anežky z Kuenringu. Žádost papež rezolutně zamítne a Přemysl tudíž musí otázku svého následnictví řešit znovu.

Přemysl Otakar II.

S věrností si hlavu nelámal: Přemysl Otakar II. měl hned několik bokovek, jednu mu dokonce vybrala manželka

Nová nevěsta Kunhuta Uherská

Tentokrát se však nechá Přemysl Otakar II. náležitě rozvést a dokonce se už ani neobtěžuje o to žádat papeže. Rozvod posvětí biskup Jan z Dražic v roce 1261. V té době už má Přemysl vyhlédnutou novou nevěstu, kterou se má stát mladá dcera uherského krále, Kunhuta. Markéta s Anežkou tak zároveň spadnou z lopaty a společně putují do ústraní. Nový sňatek zajistí Přemyslovcům další území a deset let po svatbě i vytouženého dědice Václava II.

Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články