S věrností si hlavu nelámal: Přemysl Otakar II. měl hned několik bokovek, jednu mu dokonce vybrala manželka

V manželství jej příliš lásky ani vášně nečekalo, a tak se rozhodl využít jiných možností. Jeho životem prošlo hned několik milenek, z nichž jednu mu vybrala i sama manželka.

Přemysl Otakar II. i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Svatby panovníků měly v historii spíš politický význam, než že by představovaly akt lásky a oddanosti, jako je tomu dnes. Kromě různých zájmů nebo původu tak novomanžele často dělil i značný věkový rozdíl. Podle webu Reflex se manželkou Přemysla Otakara II. stala téměř o třicet let starší Markéta Babenberská coby dědička rakouských zemí. Ještě že už se od dohodnutých sňatků v dnešní době převážně upustilo.

První manželka, druhý manžel

Nejdříve byla Markéta Babenberská vdaná za prvorozeného syna římského císaře. S Jindřichem Štaufským během devíti let zplodila tři potomky. Ten však začal duševně strádat a vrhl se i se svým koněm do propasti. Vdova po jeho sebevraždě vstoupila do kláštera, avšak poté, co zahynul její bratr Fridrich Bojovný, musela zaujmout jeho místo a vrátit se do světa politiky.

Manželství plné strastí

Díky uzavřenému sňatku Přemysl připojil rakouské území k českému království, avšak nedařilo se mu s Markétou zplodit potomka. Nakonec byl svou manželkou obviněn, že je neplodný. Nato ji Přemysl vyzval, aby mu dala jednu ze svých dvorních dam, aby jí svou potenci dokázal. Ta jeho přání vyhověla a údajně mu za milenku vybrala tu, kterou měla ze všech nejraději.

vitrážové okno iZdroj fotografie: Pixabay
Přemysl Otakar II. se dočkal dědice až ve druhém manželství

Mileneckému vztahu nepřál papež

K milostným pletkám mezi Přemyslem a Anežkou došlo údajně krátce po svatbě s Markétou. Jejich syn se tak narodil hned v následujícím roce. Úmyslem Přemysla bylo ze syna Mikuláše učinit právoplatného nástupce a se svou prosbou se obrátil na papeže Alexandra IV. Ten však žádost důrazně zamítl, a tak se z Mikuláše stal opavský vévoda. S Anežkou zplodil Přemysl ještě další tři dcery.

Commodus, nejhorší císař ve starověké římské historii: O říši se nestaral a jeho hlavní zálibou bylo zabíjení v gladiátorské aréně

Manželství skončilo rozvodem

Absence legitimního následníka přivedla Přemysla Otakara II. k rozhodnutí rozvést se s Markétou. Neoženil se však s Anežkou, ale namísto toho si podle informací na webu ČtiDoma vzal dceru haličského knížete Kunhutu. Na vytouženého dědice přitom čekal dalších 10 let, narodil se až jako třetí dítě. S Kunhutou měli údajně celkově 6 potomků. Z období jeho vlády zůstal poměrně zachovalý také velmi netradiční hrad Houska, o němž jsme psali již dříve v článku na VědaŽivě.

Jaký máte názor na rozhodnutí papeže vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články