Historie make-upu: Místo řasenky krém na boty a ohořelé zápalky

Když ještě neexistoval make-up. Ženy místo řasenky používaly krém na boty, své využití si našly i zápalky, které se nesmazatelně zapsaly se do historie make-upu.

historie make-upu i Zdroj fotografie: Greta Ceresini / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Moderní kosmetické vychytávky udělají z každé ženy nevídanou krasavici. Díky výživným krémům a propracované péči o pleť dokážeme alespoň opticky pozastavit stárnutí a v pokročilém věku vypadat mladě a svěže. Naše maminky a babičky však takový luxus ještě před několika desítkami let neznaly. Ke zkrášlení si musely vystačit s běžnými prostředky, které měly doma nebo byly volně k dostání. Historie make-upu představuje bezesporu zajímavou kapitolu naší kultury.

Zajímavá historie make-upu

Během komunistické éry se našim maminkám a babičkám nedostávalo kosmetických vymožeností, které byly běžné na západě. Ženy si tak musely mnohdy vystačit s tím málem, které měly. Všestranného společníka například představoval krém Indulona. Nejspíš si na něj spousta lidí vzpomíná ze svého dětství. Jednalo se o naprosto ikonický krém, který nesměl chybět v žádné domácnosti.

první československý počítač
První československý počítač SAPO: Vznikl v 50. letech a zabíral několik místností
historie make-upu
iZdroj fotografie: Camila Zanon. / Creative Commons / CC BY-SA
Místo řasenky se používal krém na boty.

Kromě hydratace pleti a pokožky se tento mastný a hustý krém používal k řadě dalších věcí. Ošetřovaly se s ním kožní vyrážky, používal se k leštění kožené obuvi, a dokonce k ošetření dřevěného nábytku. Původně se totiž jednalo o přípravek pro průmyslové využití, který se však nesmazatelně zapsal do naší zajímavé historie make-upu.

První techniky líčení

Kromě nedostatku přípravků pro péči o pleť se československým ženám nedostávalo ani vhodných přípravků pro líčení. Tehdejší ženy však byly vynalézavé a dokázaly si poradit i s tím málem, které měly. Například brzy zjistily, že černý krém na boty se dá velmi dobře použít také jako řasenka, když se nanese drobným štětečkem. K dosažení dokonalého obočí zase posloužila ohořelá zápalka. Tyto prostředky se nesmazatelně zapsaly do historie make-upu a některé ženy je používaly i poté, co se na trhu objevila první komerční líčidla.

za socialismu
Kuřáctví za socialismu: Šlo o trend, kouřilo se v nemocnicích i v hromadné dopravě
historie make-upu
iZdroj fotografie: User:Shakko / Creative Commons / CC BY-SA
Parfém byl považován za luxusní zboží.

Vůně květin

Podobná situace panovala také u parfémů a různých voňavek. V polovině 20. století představoval parfém luxusní zboží, které si spousta lidí nemohla dovolit. Do historie make-upu se následně zapsala řada vůní, známé jako „živé květy“. Jednalo se o cenově dostupné vonné roztoky, ve kterých byly namočeny větvičky sušených květin. Vůně tak měly budit zdání květinových vůní, jako byly konvalinky, fialky a další. U žen byly tyto vůně velmi oblíbené. Rozhodně oblíbenější než parfémy dovážené ze zemí Sovětského svazu, které často byly pochybné kvality.

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články