Jel na koncert a už ho nikdy nikdo neviděl: Kolem zmizení Glenna Millera je spoustu podivných teorií

Záhadné zmizení a smrt oblíbeného jazzmana Glenna Millera stále zůstává záhadou. Zabila ho vlastní armáda nebo špatné počasí? Tato otázka zůstane nejspíš navždy nezodpovězená.

glenna millera i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Legendární jazzman, který se kromě svých chytlavých písní proslavil především svým záhadným úmrtím. Glenna Millera čekal slavnostní koncert v Paříži, kde měl oslavit její osvobození od německé okupace. Místo toho našel svůj konec někde ve vodách Lamanšského kanálu. Stála za jeho tragickou smrtí poslední německá ofenziva, nešťastná náhoda nebo špatné počasí? Otázku si položila i redakce webu EpochaPlus.

Osobnost Glenna Millera

Když vypukla druhá světová válka, byl Glenn Miller už známým muzikantem. Nejdříve dobyl jazzovou scénu v Chicagu a následně si svou oblibu získal v celé Americe. Po útoku na Pearl Harbor, který znamenal vstup Ameriky do světového konfliktu, lákala vojenská kariera i jeho. Po neúspěšném začlenění se k námořnictvu našel své místo u letectva. Nikdy však aktivně nebojoval. Získaná hodnost majora, jeho osobnost a veselé písně sloužily jako nástroj k pozvednutí morálky mezi mužstvem.

Jazz jako boj proti nacismu

Jeho rytmické hudební kousky se těšily velké oblibě u letců i civilního obyvatelstva. Společně s letci odletěl do Anglie, kde míval i 35 koncertů měsíčně. Pozvedával morálku, rozptyloval raněné vojáky a všem dohromady poskytoval možnost alespoň krátkého úniku před hrůzami, které prožívali.

Záběr z koncertu slavného jazzmana
iZdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
Záběr z koncertu slavného jazzmana

Osudný let do Paříže

Po osvobození Paříže od nacistické okupace nadšeně přislíbil svou účast na slavnostním koncertu. 15. prosince 1944 odlétal z letiště Twinwood, které se nachází nedaleko Bedfordu. Všude byla hustá mlha a teploty pod bodem mrazu. Glenna Millera přitom myšlenka na zrušení odletu ani nenapadla. Účast na koncertu pro něj byla skutečně důležitá. Do Francie však jednomotorové letadlo s jazzmanem na palubě nikdy nedorazilo.

Jak přežít pád letadla: Pravidlo „plus 3, minus 8“ vám může zachránit život, dobře si ho zapamatuje

Podle některých se stal obětí nepříznivého počasí, při kterém letadlo mohlo lehce ztratit orientaci a následně se kvůlil nedostatku paliva zřítit. Existují také dohady, že se letadlo stalo obětí nešťastné náhody. Toho dne měli na Lamanšským kanálem spojenci shazovat nepoužité bomby po nezdařeném náletu na německý Siegen. Je možné, že se malé civilní letadlo připletlo do cesty jedné ze spojeneckých bomb? Může snad za předčasnou smrt Glenna Millera stejné letectvo, u kterého roky sloužil?

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články