Záhadná otrava vesničanů: Postihla 250 lidí, mnozí z nich pak skončili v blázinci

Záhadná otrava vesničanů. Městečko s 250 obyvateli postihlo šílenství. Otrava si vyžádala 5 obětí. Způsobilo jí velké množství námelu nebo agenti CIA?

otrava vesničanů i Zdroj fotografie: Unknown author / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Pont-Saint-Esprit je malé městečko na jihu Francie. Na první pohled ospalé městečko má za sebou pohnutou historii. Během druhé světové války zde měli němečtí vojáci vybudovanou přísně střeženou věznici, kde drželi a mučili účastníky francouzského odboje. Při osvobozování Francie od německé okupace bylo městečko téměř celé zničené postupující americkou armádou. Největší záhada však nastala v roce 1951, kdy městečko postihla záhadná otrava vesničanů. Dodnes neexistuje jasné stanovisko o jejím původu.

Záhadná otrava vesničanů v Pont-Saint-Esprit

Byl horký letní den, 15. srpna roku 1951. Malé městečko Pont-Saint-Esprit se konečně vzpamatovalo z hrůz druhé světové války a místní obyvatelé se vrátili ke svému klidnému životu. Ten den však městečko čekala další traumatická událost. Od časného rána se začaly objevovat případy lidí, kteří z ničeho nic trpěli silnými halucinacemi. Mladí, staří, děti i zvířata. Téměř všichni obyvatelé města byli do večera v zajetí vlastních bludů a město se utápělo v chaosu.

Některým se točila hlava, měli studené ruce i nohy a vůbec v nich neměli cit. Jiní v zajetí svých halucinací rozbíjeli vše, co jim přišlo pod ruku, ubližovali sobě i jiným. Několik psů se na ulici snažilo rozkousat tvrdé kameny, dokud si na nich nevylámali všechny zuby. Šílenství propadlo celkem 250 lidí a trvalo celý týden, než se začaly symptomy pomalu vytrácet. Někteří lidé skončili na několik dní v kómatu, jiní byli na několik měsíců odvezeni do blázince. Mnozí se z této zkušenosti už nikdy nevzpamatovali a do konce života je trápily panické záchvaty. Záhadná otrava vesničanů si nakonec vyžádala minimálně pět mrtvých.

otrava vesničanů
iZdroj fotografie: Björn S… / Creative Commons / CC BY-SA
Otravu vesničanů pravděpodobně způsobila vysoká koncentrace námelu, kterou způsobuje jedovatá houba paličkovice nachová.

Otrava námelem nebo LSD?

Dodnes není úplně jasné, jak záhadná otrava vesničanů vlastně vznikla. Nejvíce názorů se kloní k teorii o otravě velkým množstvím námelu. Vysoký obsah námelu vzniká, když je obilí napadeno paličkovicí nachovou. Jedná se o jedovatou houbu, která u lidí způsobuje halucinogenní stavy, malátnost a ztrátu citu v končetinách. Tedy všechny symptomy, které byly pozorovány i u obětí masové otravy v Pont-Saint-Esprit. Mohlo se jednat o vadnou várku mouky do místního pekařství, ve kterém si celé městečko kupovalo pečivo.

Co se stane, když sníte plesnivé jídlo a proč u některých potravin stačí postižený kousek odkrojit a u jiných ne?

Celá událost však rozdmýchala několik konspiračních teorií. Ta nejrozšířenější z nich tvrdí, že bylo celé městečko záměrně otráveno agenty CIA, kteří na místních zkoušeli účinky LSD. Údajně měla být složka LSD také namíchána do mouky pro místní pekařství. Otázkou však zůstává, proč by si CIA pro podobný experiment zvolila malé městečko na jihu Francie, které bylo během války téměř kompletně zničené americkou armádou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Autor článku

Veronika Helmová

Zobrazit další články