Jeskyně vyhloubená člověkem skrývala podivné symboly a rytiny. Badatele a historiky mate už víc než 250 let

Nemáme způsob, jak určit, kdo tento úkryt vyhloubil nebo na co kdo jeskyni používal. Existuje ale hodně spekulací včetně využívání rytíři templářského řádu.

i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Royston cave je umělá jeskyně v anglickém hrabství Hertfordshire. Podle dalších dohadů šlo o augustiniánské skladiště. Mohlo jít také o neolitický důl na pazourky. Žádná z těchto hypotéz se definitivně nepotvrdila a původ jeskyně tak zůstává záhadou. Byla objevena v roce 1742, když prodejce na trhu kopal základy pro sloupek. Během práce narazil na mlýnský kámen a postupně odhalil šachtu vedoucí až do těchto prostor.

Jak trhovec kopal, až objevil

Jeskyně byla v době nálezu do poloviny zaplněna blátem a kameny. Objevily se pokusy tento obsah odstranit, pak od nich bylo ale upuštěno. Dle některých hlasů se tu měl skrývat i poklad, nicméně vyčištění půdy nic takového neodhalilo. Našly se pouze sochy a řezby na stěnách. Za zmínku stojí, že moderní technologie by dovolila podrobný rozbor půdy, která však byla v mezidobí odstraněna. Nalezené sochy byly staré asi 800 let.

iZdroj fotografie: Public Domain

Ačkoli se na nich už nachází jen zbytky barev, pravděpodobně byly kdysi natřeny celé. Svatá Kateřina, ukřižování, svatý Vavřinec držící rošt, na kterém byl ukřižován, a postava s mečem. To může být buď svatý Jiří, nebo Michael. V děrách pod sochami byly nejspíš umístěny svíce, které umění osvětlovaly. Jednou z nejpopulárnějších myšlenek stran původu jeskyně je využití řádem Templářů ještě předtím, než je papež v roce 1312 rozpustil.

Skladiště mnichů a důl na pazourky

Dle některých expertů měla dřevěná podlaha místa dvě části. Poblíž poškozené části je obraz dvou rytířů jedoucích na jediném koni, což by mohl být pozůstatek templářského znaku. Dle historika architektury Nikolause Pevsnera je datum vzniku jeskyně neznámé. „Je těžké to odhadnout. Říkali si anglosasové, ačkoli jde spíše o práci amatérů, nikoli vyučených a zkušených řemeslníků.“ Dle jiných hypotéz mělo jít o augustiniánské skladiště.

iZdroj fotografie: Public Domain

Tento řád byl založen biskupem svatým Augustýnem v Africe roku 1061. Následně dorazil do Anglie během Jindřichovy vlády. Royston a okolí byly od 12. století centrem klášterního života a klášter augustiniánů tu byl po více než 400 let. Místní mniši měli z jeskyně udělat perfektní skladovací prostor, do kterého ukládali církevní úrodu. Nakonec je tu možnost neolitického dolu na pazourky, který by patřil do doby 3 000 před Kristem.

Přes více možností stále tajemná

Z pazourku se tehdy vyráběly sekery i další nástroje, křída v této lokalitě poskytuje jen malé kousky. Ty jsou na výrobu nevhodné, což hypotézu podráží. Původ tak zůstává záhadou a je velmi možné, že jeskyni jedna skupina opustila a následně prostor využil někdo další. Tato záhada, stejně jaké přítomné rytiny, z ní dělají velmi zajímavé místo pro turisty. Ti se – stejně jako badatelé – často hádají, co stálo na počátku jeskynních prostor.

Kvůli přítomnosti červů a larev vyžaduje Royston pravidelný úklid, což se setkalo s úspěchem v srpnu 2014. Místo použití chemických pesticidů archeologové odklidili většinu půdy, takže breberky přišly o potravu. Doufejme, že další opravy a údržbové práce povedou k tomu, aby bylo místo uchráněno od vibrací okolních zemských aktivit. Byla by škoda, kdyby budoucí generace o toto velmi zajímavé a dodnes nevyřešené místo přišly.

V jaké nejtajemnější jeskyni jste kdy byli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
110 lidí právě čte
Zobrazit další články