Bagdádská baterie – 2 200 let starý artefakt, který mezi vědci vyvolal rozruch. Neuvěřitelná technologie zvládne generovat elektřinu

Některé zajímavé archeologické nálezy nám už dokázaly, že naši předci ovládali mnohem pokročilejší techniku, než si myslíme. Mnohdy překračovala tehdejší běžnou úroveň.

i Zdroj fotografie: S vědomím Arne Eggebrecht
                   

Dokonce i dnešní badatelé či inženýři před takovými kousky stojí plni úžasu a mnohdy jen kroutí hlavou. Bagdádská baterie je jeden z dobrých příkladů. V roce 1938 našel německý archeolog Wilhelm König podivně vypadající starověkou hliněnou nádobu. Vypadala jako ty ze sbírky Národního muzea v Iráku, které jsou připisovány Parthské říši. Tato stará asijská kultura vládla v letech 247 až 228 před Kristem oblasti zahrnující většinu dnešního Blízkého východu.

Uvnitř trubice i železná tyč

Hrdlo bylo zalité asfaltem a nádoba datována do doby 248 př. n. l. Později, v roce 1940, ji König popsal jako nejstarší známou baterii v historii. Ti, kteří ji zkoumali podrobně, přišli totiž s tím, že jde o „mokrý článek“ či „baterii“. V asfaltovém uzávěru byly měděné destičky svinuté do ruličky. Pokusy prokázaly, že po naplnění octem (použita byla i grepová šťáva) vyvine nádoba napětí 1,5 V, což vzbudilo značnou pozornost záhadologů.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Trubička z mědi byla na dně zajištěna ještě větším množstvím asfaltu a procházela skrze ni železná tyč. Přitom se jí ale vůbec nedotýkala. Právě z toho důvodu se pro nádobu ujal termín „bagdádská baterie“. Naplnění kyselinou dovolovalo proudění elektronů z měděné trubky do železné tyčky, jakmile byly oba kovové články propojeny. Stejný princip objevil o 2 000 let později Galvani, Volta vyrobil první baterii jen o pár let později.

Pokusy a možnost zlacení

Badatelé provedli několik experimentů, přičemž použili kopii původní „baterie“. Získané 1,5 – 2 volty elektřiny nejsou moc a vědce stále zaráží, k čemu by mohly být použity před 2 200 lety. Mnoho odborníků ale podotklo, že Řekové i Římané používali některé druhy elektrických ryb k léčbě chronické bolesti. Stoupali například tak dlouho na elektrického úhoře, až jim elektřina bolavé chodidlo prakticky ochromila.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Baterie tak mohla mít jednoduše terapeutické využití. Podle dalších vědců mohlo být několik nádob spojeno dohromady a větší proud použit například při zlacení stříbrného povrchu. Tuto možnost prokázaly i další pokusy. Archeologové však elektrické využití odmítají, protože pokovování se tehdy provádělo tavenou rtutí, nikoli galvanicky. Na toto praktické využití by také energie z baterie byla jednoduše příliš slabá. Nádoba mohla být i schránkou na svitky.

Pouzdro na svitky s vnitřní ochranou

Ty byly namotané na kovovou tyč a před poškozením je chránil měděný obal. Podobná kovová pouzdra byla totiž nalezena i jinde. Tyto nádoby jsou terakotové a většinou měří 1,15 – 1,4 metru. Obecně se věří, že je König našel ve sbírkách, když byl ředitelem Národního muzea v Iráku v roce 1938. Existuje však i možnost, že je na území přímo vykopal. S teorií baterií nesouhlasí Elizabeth Stone, profesorka ze Stony Brook University.

Nebyly u nich nalezeny žádné dráty nebo jiné technické příslušenství a napříč Mezopotámii se našly podobné nádoby. Ty byly však jasně určeny pro skladování papyrových svitků. Možností fungování těchto baterií se zabývaly i mnohé populární pořady, například Bořiči mýtů.

Jaké další technické úspěchy starověku vás napadají?

Zdroj: Ebatt
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Zobrazit další články